BRATISLAVA 16. januára (WebNoviny.sk) – Pred Primaciálnym palácom v Bratislave sa v sobotu protestovalo, skupina mladých ľudí sem prišla vyjadriť svoj nesúhlas s búraním bratislavského Parku kultúry a oddychu (PKO).
„Je našou občianskou povinnosťou zareagovať a vyjadriť protest proti kriminálnemu predaju Parku kultúry a oddychu nielen ako zločinu proti kultúrnemu dedičstvu, ale najmä ako symbolu bezmocnosti občanov voči kapitalistom a oligarchii,“ povedal vo svojom príhovore organizátor protestu Lukáš Perný. Na protest pozývala strana Vzdor – strana práce.
Protest trval približne hodinu
Protest proti búraniu PKO, ktorého budovy predalo mesto vlani v decembri vlastníkovi pozemkov pod týmto kultúrnym stánkom – spoločnosti Henbury Development, sa začal o 15:00.
Protest trval približne hodinu, na námestí sa zišlo do dvadsať protestujúcich, ktorým sa prizeralo zopár zvedavcov. „Stav budovy PKO je istým spôsobom symbolom stavu slovenskej kultúry, ale možno i kultúry svetovej,“ hovoril vo svojom príhovore Perný, podľa ktorého primátor Ivo Nesrovnal predajom PKO iba dokončil kriminálny čin, ktorý začal ešte v roku 2005 vtedajší primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský a ktorý dodnes nebol potrestaný. „Je to výsmech celému národu a predovšetkým výsmech spravodlivým ľuďom. Je to jasný symbol nevymožiteľnosti práv voči korporáciám v kapitalizme, je to symbol toho, že ten, kto má v tomto systéme moc, môže si robiť čokoľvek bez následkov,“ pokračoval Perný.
V proteste podľa organizátorov nejde len o PKO, poukázať chcú aj na prepojenie štátneho kapitalizmu a oligarchie s korporáciami. „Tieto veci sa dejú neustále a budú sa diať aj naďalej, pokiaľ proti nim nezakročíme ako občania a nevyjadríme razantný občiansky postoj, lebo je nechutné do akej miery sa prepája tento veľkokapitál so štátnou mocou, ktorá v tomto systéme a v tomto zriadení plní funkciu len nejakých politických bábok, ktoré vykonávajú nie vôľu občanov, ktorí ich zvolili, ale vôľu nadnárodných korporácií, ktoré sa schovávajú za termíny ako investori a developeri,“ dopĺňa Tomáš Bóka. Organizátori sa podľa svojich slov týmto spôsobom snažia predovšetkým osloviť verejnosť, aby ľudia lepšie pochopili, čo sa tu deje.
Budovu PKO začali búrať koncom roka
Na Primaciálnom námestí sa počas sobotňajšieho mrazivého popoludnia zišlo približne dvadsať protestujúcich aj s transparentami, protest sa niesol v pokojnom duchu. Organizátorov protestu nízka účasť nemrzí. „My sme ani nepočítali s tým, že to bude nejaký masová akcia. Táto akcia bola narýchlo zorganizovaná, chceli sme využiť tému PKO a poukázať na ňu, kým je ešte aktuálna. Aj keď sa už PKO začalo búrať, našou povinnosťou je na to poukázať,“ zhodujú sa organizátori protestu.
Budovy PKO začal investor, spoločnosť Henbury Development búrať 29. decembra 2015, po tom ako bratislavské mestské zastupiteľstvo začiatkom decembra rozhodlo o predaji dvoch budov PKO za jedno euro. Mesto a investor sa tak dohodlo na mimosúdnom urovnaní dlhoročných sporov týkajúcich sa PKO a investor nebude od radnice vymáhať nároky, práva a pohľadávky za vyše 43 miliónov eur.
Na mieste niekdajšieho bratislavského kultúrneho stánku chce investor postaviť svoj developerský projekt. Podmienkou mesta je, aby v rámci projektu vybudoval planetárium a mediatéku, zrevitalizoval dunajské nábrežie či vybudoval verejný priestor.