Obrazom: Ľudia zo súdov štrajkovali, nemajú čo do papule

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Štrajk na slovenských súdoch
Účastníci protestu pred Ministerstvom spravodlivosti SR počas jednodňového výstražného štrajku zamestnancov okresných a krajských súdov v SR pre zlú sociálno-ekonomickú situáciu v rezorte MS SR. Bratislava, 19. február 2015. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 19. februára (WEBNOVINY) – Zamestnanci slovenských súdov po prvý raz v histórii štrajkovali. Do práce neprišlo viac ako 3700 justičných zamestnancov, čo je vyše 92 percent. Išlo o asistentky súdov, zamestnankyne podateľní, informačných centier, účtovníčky, hospodárky, rozpočtárky, vyšších súdnych úradníkov, probačných a mediačných úradníkov či tajomníčky senátov.

VŠETKO O ŠTRAJKU NA SLOVENSKÝCH SÚDOCH NÁJDETE

——-> V TOMTO ČLÁNKU.

Niekoľko stoviek sa ich vo štvrtok stretlo na poludnie pred ministerstvom financií, kde ich zástupcov nakoniec nik neprijal. Na transparentoch sa objavili aj odkazy: „Pracujeme ako mule, nemáme čo do papule, Sme tu aj my, justícia nie sú len sudcovia. Sľuby sa sľubujú a chlieb sa je!, Už nebudeme pracovať za minimálnu mzdu!“ Cez mesto sa potom presunuli pred ministerstvo spravodlivosti.

Obrazom: Štrajk na slovenských súdoch

Rezort financií cez tlačový odbor zaslal informáciu, že rokuje o zabezpečení financovania s rezortom spravodlivosti bez ohľadu na štrajkové aktivity. Rokovania však ešte neboli definitívne ukončené, preto nepovažuje za vhodné informovať o čiastkových výsledkoch, uvádza sa v tlačovej informácii.

Do štrajku sa nezapojili sudcovia, ktorí podľa ústavy nemajú právo na štrajk. Štrajkujúcich podporili aj zamestnanci Najvyššieho súdu SR, ale do štrajku sa nezapojili, keďže tento súd má vlastnú rozpočtovú kapitolu a zamestnanci iné finančné ohodnotenie.

Justiční odborári štrajkujú za splnenie štyroch požiadaviek:

1. Zvýšenie rozpočtu ministerstva spravodlivosti minimálne o 25 percent

2. Zabezpečenie materiálno-personálneho a ekonomického chodu súdov

3. Okamžité prijatie osobitného zákona o postavení zamestnancov v justícii

4. Zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie zamestnancov justície.

Podporu týmto požiadavkám vyslovilo aj Združenie sudcov Slovenska, Združenie Za otvorenú justíciu, Súdna rada SR, ako aj sudcovské rady pri súdoch.

Štrajk na slovenských súdoch
Foto: SITA/Ján Slovák
Štrajk na slovenských súdoch
Foto: SITA/Ján Slovák
Štrajk na slovenských súdoch
Foto: SITA/Ján Slovák

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR