BRATISLAVA 26. augusta (WEBNOVINY) – Galavečer 66. ročníka televíznych cien Primetime Emmy patril Perníkovému tatkovi (2008 – 2013), ktorý získal päť trofejí vrátane ceny pre najlepší dramatický seriál. Poslednú epizódu príbehu smrteľne chorého stredoškolského učiteľa chémie Waltera Whitea, ktorý sa rozhodne vyrábať a predávať pervitín, aby stihol pred smrťou zarobiť dostatok peňazí pre svoju manželku a deti, odvysielali 29. septembra 2013 a v noci na utorok sa tak od americkej Akadémie televíznych umení a vied dočkal dôstojnej rozlúčky s obrazovkami.
Herci z Perníkového tatka zažiarili
Za najlepšieho herca v hlavnej úlohe dramatického seriálu vyhlásili Bryana Cranstona, ktorý stvárnil práve spomínaného Waltera Whitea, najlepším hercom vo vedľajšej úlohe dramatického seriálu sa stal Aaron Paul, predstaviteľ jeho bývalého študenta Jesseho Pinkmana, a cenu pre najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe dramatického seriálu získala Anna Gunn, ktorá si zahrala Walterovu manželku Skyler. Emmy za scenár epizódy Ozymandias si prevzala Moira Walley-Beckett. V kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe dramatického seriálu triumfovala Julianna Margulies (Dobrá manželka, 2009).
Najlepším komediálnym seriálom sa stala Moderná rodina (2009), ktorá si vyslúžila aj ďalšie dve trofeje pre Tya Burrella (Najlepší herec vo vedľajšej úlohe komediálneho seriálu) a Gail Mancuso (Najlepšia réžia komediálneho seriálu). V kategórii Najlepší herec v hlavnej úlohe komediálneho seriálu triumfoval Jim Parsons, ktorý tak za stvárnenie Sheldona Coopera v Teórii veľkého tresku (2007) získal už štvrtú Emmy. Tretiu Emmy v rade za stvárnenie Seliny Meyer v seriáli Viceprezident(ka) (2012) si vyslúžila Julia Louis-Dreyfus (Najlepšia herečka v hlavnej úlohe komediálneho seriálu).
V miniseriáloch hviezdil Sherlock
Najviac trofejí v kategóriách miniseriálov a televíznych filmov získalo moderné britské spracovanie príbehov legendárneho detektíva Sherlocka Holmesa. Záverečná, tretia epizóda tretej sezóny seriálu Sherlock (2010) vyniesla ocenenia obom predstaviteľom hlavných hrdinov i tvorcovi Stevenovi Moffatovi v kategórii Najlepší scenár miniseriálu, televízneho filmu alebo dramatického špeciálu.
Zatiaľ čo Benedicta Cumberbatcha ako Sherlocka ocenili za herecký výkon v hlavnej úlohe, Martin Freeman, ktorý stvárňuje Johna Watsona, získal sošku v kategórii Najlepší herec vo vedľajšej úlohe miniseriálu alebo filmu. Sherlock si tak k piatim Creative Arts Emmy Awards, ktoré rozdali v sobotu 16. augusta, pripísal ďalšie tri ceny americkej televíznej akadémie.
Spomínali na osobnosti
Ženské herecké kategórie miniseriálov a televíznych filmov však patrili hororovému seriálu American Horror Story (2011), presnejšie jeho tretej sezóne s názvom Coven, keď za hlavnú úlohu ocenili Jessicu Lange a vedľajšia rola vyniesla trofej Kathy Bates. Za najlepší miniseriál však vyhlásili Fargo a za najlepší televízny film Rovnaké srdcia.
Nechýbala ani tradičná spomienka na osobnosti, s ktorými sa televízia v uplynulom roku navždy rozlúčila. Segment In Memoriam sprevádzala Sara Bareilles piesňou Smile, ktorú v roku 1954 pôvodne naspieval Nat King Cole, a ukončila ho krátka spomienka na Robina Williamsa v podaní Billyho Crystala.
Najlepší komediálny seriál: Moderná rodina
Najlepší dramatický seriál: Perníkový tatko
Najlepší miniseriál: Fargo
Najlepší televízny film: Rovnaké srdcia
Najlepšia súťažná reality šou: The Amazing Race
Najlepší zábavný program: The Colbert Report
Najlepší herec v hlavnej úlohe komediálneho seriálu: Jim Parsons (Teória veľkého tresku)
Najlepší herec v hlavnej úlohe dramatického seriálu: Bryan Cranston (Perníkový tatko)
Najlepší herec v hlavnej úlohe miniseriálu alebo filmu: Benedict Cumberbatch (Sherlock – epizóda His Last Vow)
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe komediálneho seriálu: Julia Louis-Dreyfus (Viceprezident(ka))
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe dramatického seriálu: Julianna Margulies (Dobrá manželka)
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe miniseriálu alebo filmu: Jessica Lange (American Horror Story)
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe komediálneho seriálu: Ty Burrell (Moderná rodina)
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe dramatického seriálu: Aaron Paul (Perníkový tatko)
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe miniseriálu alebo filmu: Martin Freeman (Sherlock – epizóda His Last Vow)
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe komediálneho seriálu: Allison Janney (Mom)
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe dramatického seriálu: Anna Gunn (Perníkový tatko)
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe miniseriálu alebo filmu: Kathy Bates (American Horror Story)
Najlepší scenár komediálneho seriálu: Louis C.K. (Rozvedený so záväzkami – epizóda So Did the Fat Lady)
Najlepšia réžia komediálneho seriálu: Gail Mancuso (Moderná rodina – epizóda Vegas)
Najlepší scenár miniseriálu, televízneho filmu alebo dramatického špeciálu: Steven Moffat (Sherlock – epizóda His Last Vow)
Najlepšia réžia miniseriálu, televízneho filmu alebo dramatického špeciálu: Colin Bucksey (Fargo – epizóda Buridan’s Ass)
Najlepší scenár zábavného špeciálu: Sarah Silverman (Sarah Silverman: We Are Miracles)
Najlepšia réžia zábavného špeciálu: Glenn Weiss (67. Tony Awards)
Najlepší scenár dramatického seriálu: Moira Walley-Beckett (Perníkový tatko – epizóda Ozymandias)
Najlepšia réžia dramatického seriálu: Cary Joji Fukunaga (Temný prípad – epizóda Who Goes There)