ZVOLEN 16. apríla (WebNoviny.sk) – Viac ako 600 ľudí bude počas siedmich mesiacov pracovať na obnove 37 objektov kultúrneho dedičstva na Slovensku.
Slovensko sa musí razantnejšie starať o kultúrne dedičstvo
„Úrady práce by mali do konca tohto mesiaca uzatvoriť zmluvy so subjektmi, ktoré obnovujú pamiatky a dohodnú zamestnanie evidovaných uchádzačov o prácu, rovnako tak dlhodobo nezamestnaných, ako aj nezamestnaných nad 50 rokov a podobne,“ uviedla dnes ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková na brífingu vo Zvolenskom zámku. Z operačného programu Ľudské zdroje pôjde na tieto práce viac ako 10 miliónov eur.
Slovensko nie je len Bratislava, tvrdia autori petície a upozorňujú na rozvoj kultúry v regiónoch
Ministerstvo kultúry v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny spúšťa Národný projekt Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva. Ako ďalej uviedla ministerka kultúry, Slovensko sa musí razantnejšie starať o svoje kultúrne dedičstvo v regiónoch.
Najviac objektov je v Banskobystrickom kraji
„Zapojiť sa do obnovy slovenského dedičstva môžu všetci. Stačí sa informovať na svojom úrade práce,“ doplnila Laššáková. Celkovo pôjde o 37 objektov, medzi ktorými sú hrady, kaštiele, pričom najviac objektov – až 10, je v Banskobystrickom kraji, ktorý za posledné štyri roky čerpal najmenej prostriedkov na tento účel.
Pôjde predovšetkým o zachovanie existujúceho stavu týchto pamiatok. „Bude to sanácia súčasných existujúcich objektov, zachovanie torz hradných múrov a podobne,“ odpovedala ministerka na otázku agentúry SITA, o aké práce na týchto objektoch pôjde.
Medzi najznámejšie objekty, ktorých sa týkajú pripravované práce, patrí hrad Markušovce v Košickom kraji, ruiny hradu Čabraď a Pustý hrad v Banskobystrickom kraji, hrad Lietava v Žilinskom kraji, v Nitrianskom kraji Oponický hrad, historický park v Tomášikove v Trnavskom kraji či hrad Kapušany v Prešovskom kraji.