FUKUŠIMA/VIEDEŇ/OSAKA/TOKIO 31. marca (WEBNOVINY) – Zvýšená radiácia v okolí poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima nekomplikuje len snahy o jej opravu, ale aj záchranné práce po ničivom zemetrasení a tsunami, ktoré nehodu v elektrárni spôsobili. V 20-kilometrovom okolí elektrárne, z ktorého vláda už krátko po objavení sa problémov prikázala evakuovať obyvateľov, sa podľa japonských médií pohybujú len policajti v špeciálnych protiradiačných odevoch, aj tí však musia oblasť opustiť okamžite po tom, ako sa rozozvučia varovné sirény, čo sa stáva veľmi často.
„Nachádzame mŕtve telá všade – v autách, riekach, pod sutinami budov aj na cestách,“ hovorí predstaviteľ zasahujúcich policajných jednotiek, ktorý si želal zostať v anonymite. V stredu policajti objavili 19 obetí zemetrasenia a tsunami, údaje zo štvrtka zatiaľ nie sú k dispozícii. Nevie sa ani, koľko ľudí v okolí elektrárne prišlo o život, podľa odhadov by ich však mali byť stovky.
Celkovo pri zemetrasení a tsunami, ktoré na Japonsko udreli 11. marca, zahynulo podľa posledných informácií 11 000 ľudí. Počet sa však zrejme bude ešte podstatne zvyšovať, vláda odhaduje konečný počet obetí na 19 500. Krajina rieši aj citlivú dilemu, akým spôsobom sa zbaviť mŕtvych tiel, ktoré nájdu pri elektrárni. Boli totiž vystavené vysokým dávkam radiácie a ovzdušie by mohlo zamoriť aj ich spopolnenie.
Rozšírte zónu evakuácie, vyzýva japonskú vládu OSN
Organizácia Spojených národov vo štvrtok vyzvala Japonsko, aby pouvažovalo nad rozšírením zóny okolo jadrovej elektrárne Fukušima, z ktorej evakuuje obyvateľov. Podľa informácií riaditeľky oddelenia pre nehody Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Jeleny Buglovej namerali experti MAAE na mieste vzdialenom 40 kilometrov na severozápad od Fukušimy radiáciu dvakrát vyššiu, než je hodnota, pri ktorej je podľa agentúry potrebná evakuácia. Japonská vláda pritom evakuovala iba osoby žijúce do vzdialenosti 20 kilometrov od elektrárne.
Hovorca japonskej vlády Jukio Edano vzápätí vyhlásil, že vláda sa zónu evakuácie rozšíriť nechystá. „MAAE nás iba informovala o tom, že úroveň radiácie v pôde prekročila jeden z jej štandardov, a zároveň nám poradila, aby sme na základe tejto informácie starostlivo zvážili situáciu. Nemyslím si, že ide o niečo, čo vyžaduje okamžitú reakciu,“ vyhlásil hovorca.
Japonská vláda síce v piatok vyzvala obyvateľov územia vzdialeného do 30 kilometrov od elektrárne, aby v záujme vlastnej bezpečnosti opustili svoje domovy, v tomto prípade však nešlo o evakuáciu, keďže obyvatelia výzvu vlády môžu, ale nemusia poslúchnuť.
*Fukušima bude vyradená, hladina radiácie v oceáne stúpa
*Premiér chce Fukušimu vyradiť
*Golfista venuje rodnému Japonsku celoročný zárobok
Fukušima bude vyradená, hladina radiácie v oceáne stúpa
Hladina radiácie v oceáne v tesnej blízkosti poškodenej japonskej jadrovej elektrárne Fukušima naďalej stúpa a momentálne je 4 385-krát vyššia ako povolený limit. Vo štvrtok to oznámila japonská elektrárenská spoločnosť TEPCO, ktorá Fukušimu prevádzkuje. Spoločnosť pravidelne monitoruje hladinu rádioaktívneho jódu-131 v morskej vode a podľa jej zistení radiácia vo vode stúpa závratným tempom.
Zatiaľ čo minulý piatok bola hladina jódu-131 vo vode niekoľko stoviek metrov od pobrežia 1 250-krát vyššia ako je hraničná hodnota stanovená vládou, v utorok túto hodnotu prekračovala už 3 355 krát. Zvýšenú radiáciu, i keď nie v miere, ktorá by predstavovala riziko pre ľudské zdravie, hlásia krajiny z veľkej časti ázijského kontinentu, Čína napríklad tvrdí, že zvýšené hodnoty sú takmer na celom jej území.
Premiér chce Fukušimu vyradiť
Atómová elektráreň Fukušima I. musí byť vyradená, informoval o tom japonský premiér Naoto Kan tamojšiu tlačovú agentúru Kjódó v reakcii na posledné udalosti v elektrárni. Jadrová kríza o Fukušime je najhoršia od katastrofy v Černobyle z roku 1986. Francúzska jadrová skupina Areva vo štvrtok oznámila, že plánuje ďalšiu pomoc pre prevádzkovateľa japonskej atómovej elektrárni TEPCO. Informovala o tom spravodajská agentúra AFP.
Golfista venuje rodnému Japonsku celoročný zárobok
Japonský golfista Rjo Išikawa sa rozhodol venovať celý svoj tohtoročný zárobok z turnajov na pomoc rodnej krajine, ktorú nedávno zasiahlo ničivé zemetrasenie a vlny cunami. Devätnásťročný talent tiež prisľúbil bonus navyše za každý zahraný birdie počas tohto roka. Ak by sa Išikawovi darilo na profesionálnom svetovom okruhu porovnateľne s vlaňajškom, Japonsku by pomohol zmierniť následky prírodnej katastrofy sumou viac ako dva milióny amerických dolárov (1,4 milióna eur). Išikawa zahral minulý rok najviac birdie (341) zo všetkých hráčov na okruhu, za každý tohtoročný chce prispieť sumou 850 eur.
OBRAZOM: Japonsko dva týždne po katastrofe: