Japonská vláda nariadila previerku všetkých reaktorov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

OSAKA 30. marca (WEBNOVINY) – Japonsko v stredu nariadilo kontrolu všetkých jadrových reaktorov. Vláda tým chce predísť podobnej kríze, aká momentálne pretrváva v jadrovej elektrárni Fukušima poškodenej devastujúcim zemetrasením z 11. marca. Minister hospodárstva Banri Kaieda požiadal o kontrolu všetky regionálne spoločnosti, ktoré prevádzkujú vyše 50 japonských reaktorov. Podľa ministra sa musia všetky reaktory neodkladne podrobiť kontrole. Tie, ktorých prevádzku pozastavili po zemetrasení alebo na nich pokračujú opravy, sa bez kontroly nemôžu uviesť do prevádzky, dodal Kaieda na tlačovej besede.

Ministerstvo tiež nariadilo, aby prevádzkovatelia jadrových zariadení vyškolili všetkých pracovníkov pre krízové situácie. Všetky zariadenia budú musieť tiež disponovať spoľahlivým záložným elektrickým vedením pre chladiace systémy. Počas vymenovávania požiadaviek smerom k prevádzkovateľom jadrových zariadení minister zdôraznil, že vzhľadom k absencii iných alternatív nemá Japonsko inú možnosť, ako sa spoľahnúť na jadrovú energiu.

More pri Fukušime je kontaminované

Japonsko
Foto: SITA/AP

Množstvo rádioaktívneho izotopu jódu v mori pri japonskej jadrovej elektrárni Fukušima I je 3355-krát vyššie, ako povoľujú tamojšie normy. V stredu to uviedla tlačová agentúra Jiji Press, podľa ktorej ide o doteraz najvyššiu nameranú hodnotu v okolí elektrárne poškodenej nedávnym zemetrasením a tsunami.

O vysokom množstve rádioaktívneho jódu v morskej vode médiá informovali už cez víkend, keď jeho úroveň prekračovala bezpečný limit 1850-krát. Japonskí predstavitelia však vylúčili, že by to predstavovalo bezprostrednú hrozbu pre podmorský život alebo rybolov. Morské prúdy podľa nich rádioaktívne častice rozptýlia a kontamináciu tak zmiernia. Koncentrácia rádioaktívneho jódu 131 sa tiež každých osem dní zníži o polovicu, keďže má osemdňový polčas rozpadu.

Prevádzkovateľom elektrárne Fukušima, Tokyo Electric Power Company, sa podarilo tiež zapnúť kontrolný panel pre reaktor číslo 4, informovala o tom japonská televízia NHK World.

OBRAZOM: Japonsko sa učí žiť s radiáciou

Japonci sa učia žiť s radiáciou
Obrovská vlna tsunami, ktorá 11. marca 2011 vážne poškodila japonskú jadrovú elektráreň Fukušima, merala najmenej 14 metrov. Vlna poškodila chladiaci systém reaktorov elektrárne Fukušima 1, ktoré sa začali prehrievať. Po viacerých výbuchoch vodíka a poškodení ochranných plášťov reaktorov začali do ovzdušia unikať nebezpečné rádioaktívne látky. Po výbuchoch reaktora sa rádioaktivita dostala do ovzdušia a kontaminovala zdroje štyroch japonských prefektúr. Mnoho krajín zastavilo dovoz potravín zo severného Japonska. Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Japonci sa učia žiť s radiáciou
Foto: SITA/AP
Japonci sa učia žiť s radiáciou
Foto: SITA/AP
Japonci sa učia žiť s radiáciou
Foto: SITA/AP
Japonci sa učia žiť s radiáciou
Foto: SITA/AP

Šéfa TEPCO museli opäť hospitalizovať

Šéfa japonskej energetickej spoločnosti TEPCO, ktorá prevádzkuje jadrovú elektráreň Fukušima I, museli v utorok večer opäť hospitalizovať. Masataku Šimiza priviezli do nemocnice s vysokým krvným tlakom a závratmi, informovala televízna stanica NHK. Šesťdesiatšesťročný Šimizu pritom ochorel už aj 16. marca, päť dní po ničivom zemetrasení a tsunami, ktoré spôsobili silné poškodenie jadrovej elektrárne.

Vtedy si vzal voľno jeden týždeň a stiahol sa z krízového štábu zriadeného vládou a jeho spoločnosťou. Naposledy sa ukázal na tlačovej konferencii 13. marca, čím na seba strhol značnú kritiku. Najnovšie mal verejne vystúpiť v stredu. Vyše 700 technikov stále pracuje na tom, aby obnovili funkčnosť chladiaceho systému reaktorov. Dva zo šiestich reaktorov (5 a 6) sa už dajú považovať za bezpečné, no ďalšie štyri sú stále nestabilné. Najväčšie obavy spôsobujú reaktory číslo 2 a číslo 3.

OBRAZOM: Japonsko dva týždne po katastrofe

Japonsko dva týždne po katastrofe
Foto: SITA/AP
Japonsko dva týždne po katastrofe
Foto: SITA/AP
Japonsko dva týždne po katastrofe
Foto: SITA/AP
Japonsko dva týždne po katastrofe
Foto: SITA/AP
Japonsko dva týždne po katastrofe
Foto: SITA/AP

Smutná štatistika

Až 28-tisíc osôb je mŕtvych, alebo nezvestných po katastrofickom zemetrasení a následnom zásahu tsunami z 11. marca 2011, ktoré spustošili severnú časť Japonska. Národná policajná agentúra uviedla, že zatiaľ eviduje 11 168 mŕtvych, 16 407 ľudí je nezvestných a 8473 tiel sa snažia identifikovať.

Najväčší počet obetí hlásia tri úplne zdevastované prefektúry Miyagi (6972), Iwata (3301) a Fukušima (1017). Očakáva sa ešte výrazný nárast tejto smutnej štatistiky, keďže záchranné práce boli v oblasti 20 kilometrov od jadrovej elektrárne vo Fukušime zastavené a z regiónu sa stáva „mesto duchov“.

https://www.youtube.com/embed/_b-2iByqHVI“ frameborder=“0″ allowfullscreen>

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať