WASHINGTON 17. januára (WEBNOVINY) – Prezident Spojených štátov Barack Obama v očakávanom piatkovom prejave na pôde ministerstva spravodlivosti predstavil obmedzenia sledovacích programov, na ktorých kontroverzné fungovanie v polovici minulého roka upozornil bývalý spolupracovník amerických tajných služieb Edward Snowden.
Obama oznámil posilnenie súkromia zahraničných občanov vrátane zastavenia odpočúvania spojeneckých zahraničných lídrov. Biely dom takto sleduje cieľ posilnenia dôvery verejnosti vo veci rešpektovania osobných slobôd a nájdenie kompromisu medzi ochranou ústavného práva na súkromie a ochranou pred hrozbami zvonka, najmä v záujme boja proti deklarovaným teroristickým hrozbám.
Šéf Bieleho domu taktiež podotkol, že tajné služby už nebudú vo veľkom zhromažďovať údaje o o trvaní či miestach telefonátov.
„Myslím, že potrebujeme nový prístup,“ povedal Obama a zdôraznil, že odteraz budú agenti Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) potrebovať súhlas sudcu pred prístupom k dátam z komunikácie vybraného subjektu, napríklad v záujme protiteroristického vyšetrovania. Nástupca Georgea W. Busha, ktorý programy po útokoch z 11. septembra autorizoval, sa nevyhol ani kauze Snowdena.
„Senzačný spôsob, akým tieto odhalenia vyplávali na povrch, často vrhli viac napätia ako svetla, pričom odhalenie metód fungovania mohlo mať taký dosah na naše operácie, že to plne pochopíme až o niekoľko rokov,“ uviedol laureát Nobelovej ceny mieru.
Snowden v júni 2013 vyvolal rozruch prezradením sledovacích programov americkej Národnej bezpečnostnej agentúry a po niekoľkotýždňovom ukrývaní sa na jednom z moskovských letísk napokon v auguste dostal azyl v Rusku. Jeho informácie zverejnil dnes už bývalý komentátor britského denníka The Guardian Glenn Greenwald.
Podľa jeho slov USA ilegálne sledovali komunikáciu zahraničných predstaviteľov ako aj miliónov bežných ľudí. Snowden bol jedným z favoritov na zisk minuloročnej Sacharovovej ceny udeľovanej EP za slobodu myslenia.