WASHINGTON 17. októbra (WEBNOVINY) – Americký prezident Barack Obama vymenoval bývalého poradcu v Bielom dome a vplyvného člena Demokratickej strany za koordinátora snáh vlády o porazenie epidémie eboly. Informoval o tom v piatok nemenovaný predstaviteľ americkej administratívy.
Ron Klain, bývalý šéf kancelárie viceprezidenta Joa Bidena i viceprezidenta Al Gora, bude podávať správy poradkyni pre vnútornú bezpečnosť Lise Monacovej a poradkyni pre národnú bezpečnosť Susan Riceovej.
Podľa zdroja má Klain, advokát a podnikateľ, dobré riadiace schopnosti, rozsiahle skúsenosti v rámci federálnej vlády a dobré pracovné vzťahy s vedúcimi členmi Kongresu ako aj predstaviteľmi Obamovej administratívy vrátane prezidenta.
V USA sa nakazili dvaja ľudia
Vymenovanie takzvaného „ebolového cára“ nasleduje po tom, čo sa v USA ochorením nakazili už dvaja ľudia. Vláda čelí v tejto súvislosti kritike pre pomalú a neadekvátnu reakciu.
Úrady v americkom štáte Texas, kde sa ebolou nakazili dve zdravotné sestry, vo štvrtok oficiálne priznali „pochybenia“ v súvislosti s prípadmi. Priznali tiež nesprávne diagnostikovanie Thomasa Erica Duncana pochádzajúceho z Libérie, ktorý do USA prišiel už nakazený ebolou a neskôr tam na následky ochorenia zomrel.
Účet zriadený na boj proti ebole zíva prázdnotou
Texaský úrad priznal chyby v prípadoch nakazenia ebolou
USA chcú využívať základne v Španielsku na boj proti ebole
Česko sa obáva eboly, ľudí na letisku skontrolujú lekári
V USA hľadajú 132 pasažierov letu do Dallasu, môžu mať ebolu
Ebole podľahlo už viac než štyritisíc ľudí
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) so sídlom vo švajčiarskej Ženeve v piatok informovala o tom, že počet obetí smrtiaceho vírusu ebola oficiálne prekročil 4500. Organizácia doteraz eviduje presne 4 546 ľudí, ktorí podľahli ebole v afrických štátoch Libéria, Sierra Leone a Guinea. WHO v týchto najviac postihnutých krajinách zaznamenala celkovo 9191 nakazených touto chorobou.
Ďalších 20 prípadov a osem úmrtí registruje v Nigérii. Jeden prípad zaznamenali v Senegale a Španielsku, zo Spojených štátov hlásia tri prípady vrátane jedného úmrtia. WHO v piatok oficiálne vyhlásila, že epidémiu eboly v Senegale považuje sa skončenú. Rovnaké vyhlásenie sa v pondelok očakáva aj v prípade Nigérie. Organizácia tiež uviedla, že medzi smrteľnými prípadmi eboly je aj 239 zdravotníkov.
Podľa výpočtov expertov pribudne v Sierra Leone každú hodinu asi päť nových prípadov nakazenia ebolou. Súčasná epidémia eboly je najhoršia v zaznamenanej histórii..