O znížení gréckeho dlhu ešte budú hlasovať tri parlamenty

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Grécko
grécko Foto: SITA/AP

PARÍŽ 28. novembra (WEBNOVINY) – Tri národné parlamenty eurozóny budú ešte hlasovať o schválení dohody medzinárodných veriteľov o znížení gréckeho dlhu.

Nemecký Bundestag (dolná komora parlamentu) bude o téme hlasovať koncom týždňa. Dohoda tu však podľa agentúry Reuters pravdepodobne má voľnú cestu, keďže väčšina stredopravej koalície kancelárky Angely Merkelovej, ako aj opoziční sociálni demokrati a zelení pomoc Grécku podporujú.

Dohodnutý balík opatrení musí schváliť aj holandský parlament, ani tu sa však vďaka pozícii novej proeurópskej koalície neočakávajú problémy.

Francúzsky parlament zas dohodu schváli v rámci hlasovania o rozpočte na rok 2013 alebo doplnku rozpočtu na tento rok a socialistická strana prezidenta Hollandea má v Národnom zhromaždení celkovú väčšinu.

Fínski zákonodarcovia dali ministerke financií Jutte Urpilainenovej mandát na vyjednávanie vopred a ona sa ho pri hlasovaní držala. V ostatných krajinách menovej únie schválenie národným parlamentom nie je potrebné.

Ministri financií eurozóny pre zníženie gréckeho dlhu súhlasili so znížením úrokovej sadzby na oficiálne úvery, s predĺžením ich splatnosti na 30 rokov a s odkladom splátok úrokov o 10 rokov. Podporili tiež financovanie Atén pri odkupovaní vlastných dlhopisov od súkromných investorov s cieľovou hodnotou 35 centov za euro a vrátenie balíka 11 miliárd eur zisku, ktorý národné centrálne banky získali pri kúpe zlacnených gréckych štátnych dlhopisov Európskou centrálnou bankou na sekundárnych trhoch.

Slovensko dostalo výnimku z časti dohody o Grécku, nebude musieť na špeciálny účet do Grécka poslať príjmy, ktoré eviduje z programu nákup dlhopisov centrálnych bánk eurosystému (SMP).

Gréci ostávajú aj po dohode veriteľov skeptickí:

Grécki poslanci odhlasovali rozpočet
Foto: SITA/AP

Grécky predseda vlády Antonis Samaras privítal dohodu medzinárodných veriteľov krajiny o uvoľnení ďalšej finančnej pomoci a sľúbil skeptickým Grékom nový začiatok.

Mnohí obyvatelia krajiny, unavení politickými naťahovačkami a škrtmi, však na ňu reagovali s pohŕdaním a opozičná strana Syriza ju nazvala „nedopečeným kompromisom“, ktorý problémy krajiny nevyrieši. „Veľmi šedé, veľmi temné obdobie sa pre Grécko včera oficiálne skončilo a skončilo sa nadobro,“ povedal Samaras v utorok v televíznom vystúpení.

Veľká väčšina, 84 % Grékov, si však myslí, že neistota bude pokračovať aj po uvoľnení zahraničnej pomoci. Ukázal to prieskum verejnej mienky zverejnený v pondelok. Všetky grécke vládne strany, ktoré mesiace bojovali v snahe presadiť nepopulárne úsporné opatrenia, dohodu euroministrov uvítali.

Opozícia však tvrdí, že to nie je to, čo krajina potrebuje, aby bol jej dlh udržateľný. Nutný je odpis 50 % gréckeho dlhu v hodnote 340 miliárd eur, tomu však stojí v ceste nemecká kancelárka Angela Merkelová, vyhlásil jeden z lídrov radikálnej ľavicovej strany Syriza Dimitris Papadimoulis.

Dohoda „prešla pod tlakom úzkoprsej, egoistickej a krátkozrakej politiky Merkelovej, ktorá si chráni svoje peniaze,“ povedal. Rozhodnutie medzinárodných veriteľov znížilo bezprostredné riziko štátneho bankrotu alebo odchodu Grécka z eurozóny, komentovala ratingová agentúra Fitch.

Varovala však, že riziko ostáva a nie je jasné, či dohoda dostatočne podporí istotu spotrebiteľov aj investorov.

Dohoda o uvoľnení ďalšej pomoci Grécku predstavuje dobrý kompromis a znamená, že oficiálni veritelia nebudú odpisovať pohľadávky voči zadlženej krajine, uviedol v stredu člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Ewald Nowotny.

„Verím, že v tak náročnej situácii, v akej je Grécko, neexistujú ideálne riešenia, je to ale riešenie, ktoré je pravdepodobne lepšie ako všetky alternatívy,“ povedal v rozhovore, ktorý vysielala v stredu verejnoprávna rozhlasová stanica ORF. „O znížení dlhu sa nediskutuje,“ zdôraznil Nowotny, ktorý je zároveň guvernérom rakúskej centrálnej banky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováAntónis SamarásEwald Nowotny