BRATISLAVA 18. mája (WebNoviny.sk) – O týždeň sa na Slovensku uskutočnia v poradí štvrté eurovoľby. Prvé voľby do Európskeho parlamentu sa u nás konali v roku 2004 a následne každých päť rokov, teda v roku 2009 a 2014.
Rozhodovať o poslancoch Európskeho parlamentu môže u nás v sobotu 25. mája od 07:00 do 22:00 približne 4,45 milióna voličov.
Voliť sa bude dať v 5 951 volebných miestnostiach. Voliť budeme 14 europoslancov, jeden z nich sa však ujme mandátu až po odchode Veľkej Británie z Európskej únie.
Priebežné výsledky nezverejnia
Výsledky volieb do Európskeho parlamentu sa dozvieme neskôr ako pri iných typoch volieb. Priebežné výsledky zverejňované nebudú, pretože v mnohých štátoch sa volí v nedeľu.
Konečné, oficiálne výsledky hlasovania, Štatistický úrad SR uverejní až po ukončení volieb v tom členskom štáte Európskej únie, ktorého voliči odovzdávajú hlasy ako poslední, čo bude v nedeľu 26. mája o 23:00.
Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019: Kandidáti, kandidátky
Svoje kandidátky do volieb pôvodne zaregistrovalo na Slovensku 31 strán a hnutí, ktoré do boja o 14 kresiel vyslali 349 kandidátov a kandidátok. podľa údajov ministerstva vnútra sa však štyria kandidáti vzdali kandidatúry a dvaja svoju kandidatúru odvolali. Stiahnutie svojho jediného kandidáta tiež avizovala Strana rómskej koalície.
Trinásť slovenských europoslancov
Vo volebnom období 2014 až 2019 zastupovalo Slovensko v Európskom parlamente 13 europoslancov. Šiesti z nich pôsobili v najväčšej skupine – frakcii ľudovcov.
Išlo o politikov zvolených za SDKÚ, KDH, SMK a Most-Híd, členmi teda boli Eduard Kukan, Ivan Štefanec, Anna Záborská, Miroslav Mikolášik, Pál Csáky a József Nagy.
Štyria poslanci zvolení za Smer-SD – Monika Beňová, Monika Smolková, Vladimír Maňka a Boris Zala – pôsobili vo frakcii socialistov.
Do frakcie konzervatívcov a reformistov sa zaradila Jana Žitňanská (NOVA) a Branislav Škripek (zvolený za OĽaNO). Šéf Slobody a Solidarity Richard Sulík najprv patril do ALDE, neskôr prestúpil ku konzervatívcom a reformistom.