Odporúčame:
Všetci o nás tvrdia, že len my sme exoti, hovorí Sulík
Euroval je zámienka na vznik spojených štátov európskych
V tejto podobe euroval nepodporíme, rozhodla SaS
Podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon tak dnes reagoval na aktivitu SaS, ktorá na Slovensko pozvala kritika eurovalu, poslanca nemeckého Bundestagu za FDP Franka Schaefflera.
Strana chcela pozvaním oslabiť dojem, že SaS je jediná strana v Európe, ktorá je proti eurovalu.
„Myslím si, že už by sme mali komunikovať len v rámci koalície a na koaličných rokovaniach, tak ako sme sa dohodli aj v utorok, a nie robiť takéto nátlakové reakcie,“ povedal Simon.
Strana Most-Híd podľa neho vníma, že euroval je jedno zo zlých riešení, otázka dnes však je, ktoré zlo si dnes Slovensko zvolí. To, že je zlé a horšie riešenie podľa Simona vedeli aj v Rakúsku či Francúzsku, no zahlasovali za euroval.
Rovnako to vedeli aj v Nemecku, kde poznali aj argumenty poslanca Schaefflera, ktorého Sulík na Slovensko pozval, no tiež väčšina Bundestagu hlasovala za, konštatoval Simon. Priestor na rokovania o podpore eurovalu je preto podľa neho až do 11. októbra, keď majú poslanci o navýšení eurovalu hlasovať a až pri hlasovaní sa každý poslanec rozhodne, ktorý gombík stlačí.
Parlament bude o eurovale hlasovať 11. októbra
O zvýšení záruk v eurovale bude slovenský parlament hlasovať v prvý deň schôdze NR SR 11. októbra, hoci k dohode v koalícii na utorkovej Koaličnej rade nedošlo. SaS tak zostáva jedinou koaličnou stranou, ktorá odmieta hlasovať za navŕšenie eurovalu a blokuje tak jeho schválenie.
Opozičný Smer-SD svoje hlasy odmieta poskytnúť, kým koalícia nebude garantovať podporu najmenej 76 poslancov. V opačnom prípade žiada predseda Smeru-SD Robert Fico politické konzekvencie, napríklad v podobe rekonštrukcie vlády či predčasných volieb.