O eurovale sa bude hlasovať 11. októbra, dohoda nie je

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Iveta radicova
Podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová (uprostred) počas rokovania Koaličnej rady. Bratislava, 4. október 2011. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – O zvýšení záruk v eurovale bude slovenský parlament hlasovať v prvý deň schôdze NR SR 11. októbra, hoci k dohode v koalícii na utorkovej Koaličnej rade nedošlo.

„Dovtedy máme ešte týždeň, ktorý budeme môcť využiť na ďalšie rokovania,“ povedal dnes predseda Mosta-Híd Béla Bugár s tým, že SaS neakceptovala kompromisný návrh premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS).

Koaličná rada bude pokračovať diskusiou o rozpočte, Bugár predpokladá, že rokovanie sa natiahne do nočných hodín a lídri o výsledkoch dnes informovať nebudú.

„Nebudem o podrobnostiach informovať, nebudem vynášať informácie,“ poznamenal. Informácie sa novinári dozvedia v stredu 5. októbra, keď bude zasadať vláda.

„Atmosféra na septembrovej schôdzi bola taká, že mnohé body odpadli, lebo euroval zarezonoval ako zásadná otázka a v parlamente politikum je veľmi silné. Takže povedať si, že teraz sa nebudem rozprávať o eurovale, ale riešiť iné témy, neobstojí,“ povedal na margo hlasovania na začiatku októbrovej schôdze predseda KDH Ján Figeľ.

Zdieľnejší neboli ani ostatní členovia koalície. „Nebudem nič hovoriť, my sme sa dohodli, že za všetkých nás bude hovoriť Béla Bugár, zvládol to veľmi dobre. Ja som ho videl live a čokoľvek by som povedal, by som vám tento dojem z Bélu pokazil,“ vyhlásil pre novinárov líder SaS Richard Sulík. Radičová bola ešte stručnejšia. „Sú predložené návrhy, rokujeme.“

SaS odmieta hlasovať za navŕšenie eurovalu a blokuje jeho schválenie

Sulík pred koaličným stretnutím avizoval, že s jednou časťou kompromisného návrhu súhlasí, ale druhú pokladá v tejto fáze za neprijateľnú. SaS tak zostáva jedinou koaličnou stranou, ktorá odmieta hlasovať za navŕšenie eurovalu a blokuje tak jeho schválenie.

Opozičný Smer-SD svoje hlasy odmieta poskytnúť, kým koalícia nebude garantovať podporu najmenej 76 poslancov. V opačnom prípade žiada predseda Smeru-SD Robert Fico politické konzekvencie, napríklad v podobe rekonštrukcie vlády či predčasných volieb.

Poslanci Smeru-SD nehlasovali

Zväčšenie objemu eurovalu dnes nepodporil ani finančný výbor parlamentu. Utorňajšie hlasovanie vo výbore o dodatku a taktiež o novele zákona o špecifických štátnych zárukách, ktorá má zvýšenie eurovalu umožniť v rámci národnej legislatívy, sa totiž skončilo podľa doterajších deklarácií parlamentných strán.

Poslanci Smeru-SD o materiáli nehlasovali, za boli všetci koaliční poslanci výboru, okrem dvoch poslancov za SaS. Uznesenie výboru tak nezískalo potrebnú nadpolovičnú podporu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Béla BugárJán FigeľRichard SulíkRobert Fico