O budúcom slovenskom prezidentovi môže rozhodnúť aj približne 280-tisíc prvovoličov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prezidentské voľby 2019 na Slovensku
Volič vhadzuje hlasovací lístok do urny vo volebnej miestnosti v Dome kultúry Javorina v Starej Turej počas prvého kola voľby prezidenta Slovenskej republiky. Stará Turá, 16. marec 2019. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

BRATISLAVA 16. marca (WebNoviny.sk) – O budúcom prezidentovi môže rozhodnúť približne 280-tisíc prvovoličov vo veku 18 až 23 rokov. Ide o voličov, ktorí v predošlých voľbách hlavy štátu v marci 2014 ešte nemali právo voliť, lebo nedosiahli potrebný minimálny vek 18 rokov.

Články na internete a facebooku

Prezidentské voľby budú úplne prvé pre 17 500 mladých ľudí. V tomto prípade ide o tých, čo dosiahli 18 rokov od posledných volieb, teda od 10. novembra 2018, kedy boli voľby do orgánov samosprávy obcí.

„Viem na sto percent, koho budem voliť. O danej osobe som si zisťoval informácie hlavne prostredníctvom článkov na internete a facebooku. V podstate od začiatku ohlásenia kandidatúry som bol presvedčený, že to bude správna voľba. Rozhodoval som sa sám na základe informácií, ktoré som si vyhľadal,“ povedal Alexander z Hlohovca.

Predvolebné rozhovory a diskusie

Osemnásťročný Michal zo Žiliny bude voliť kandidáta, u ktorého sa mu páči jeho prirodzený prejav, a že sa nevyhýba ani nepríjemným otázkam. Podľa neho má zmysel pre spravodlivosť, rieši veci verejného záujmu a ľudia zdieľajú jeho názor.

„Môj favorit z boja o prezidentské kreslo odstúpil. Je to škoda, lebo sa mi páčilo jeho vystupovanie a správanie. Každopádne je to tak, ako vždy – rozhodovanie sa o tom, kto je najmenšie zlo a kto najmenej uškodí tomuto štátu a ľuďom,“ uviedol Adrián z Piešťan.

Prezidentské voľby sú prvé aj pre Petra, ktorý je členom tímu, organizujúceho Študentské voľby. „Rozhodoval som sa najmä na základe predvolebných diskusií a rozhovorov, avšak dával som pozor, aby som si všetky prípadné obvinenia overil na internete, aby som mohol ostať objektívny. Chcel som mať prehľad a sledoval som aj alternatívne médiá, ale keď som si začal overovať ich informácie, narazil som na účelové falošné obvinenia. Potom som sledoval najmä články a rozhovory licencovaných médií, s ktorými som nikdy nenarazil na klamlivé informácie. Chcem, aby som mohol byť hrdý na svojho prezidenta, preto chcem, aby bol pravdovravný, aby sa jeho hodnoty zhodovali s mojimi a zároveň aby bol diplomat,“ vysvetlil študent.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať