BRATISLAVA 29. októbra (WEBNOVINY) – Novela zákona o hazardných hrách, ktorá je v parlamente, podporuje rozširovanie hazardných hier a berie slobodu samospráve, varujú Michal Makovník z Fóra pre verejné otázky, právnik Martin Dilong a britský manažér Anthony Franklin, ktorý sám v herniach prehral viac ako milión eur.
Podľa Makovníka zákon znovu zmäkčuje pravidlá na fungovanie hazardných herní a ako dodal, členovia vládneho Smeru-SD a ich nominanti na komunálnej úrovni majú záujem, aby sa legislatíva vybrala práve týmto smerom. Novela umožní obciam zbaviť sa hazardu len prostredníctvom miestneho referenda. Makovník pripomenul, že referendum je platné, iba ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina občanov. „Dôjde tak k zabetónovaniu hazardu v obciach,“ dodal.
Právnik Martin Dilog, ktorý je členom KDH, varuje, že zákon berie slobodu samospráve a zbytočne bude zaťažovať obce. Ide podľa neho o učebnicový príklad nespravodlivého zákona, pretože nechráni slabších, deti, rodičov či samotných hráčov. „Legislatíva je vytvorená tak, že podporuje majiteľov herní, úplne zabúda na obete hráčstva,“ dodal.
Angličan za 25 rokov prehral milión eur
Zároveň varuje pred hrozbou zvyšovania kriminality a nepriamej podpory organizovaného zločinu. Zákon vytvára predpoklady, že pre ľudí sa stane ľahšie dostupná vidina peňazí bez práce a dôjde k zhoršovaniu situácie rodín, dodal.
Pred takýmto smerovaním našej legislatívy varuje aj britský manažér Anthony Franklin, ktorý na vlastnej koži skúsil nebezpečenstvo hazardu. Teraz sa snaží aj svojim príbehom pomôcť v boji proti hazardu. „Viac ako 25 rokov som bol závislý na hazardných hrách. Prehral som viac ako milión eur,“ prezradil.
Jeho manželka nikdy nehrala hazardné hry. „Nič o nich nevedela, kým ma nestretla. Minul som všetky naše peniaze bez toho, aby ona o tom vedela. Napriek tomu, že za nič nemôže, je v takých istých problémoch ako ja,“ dodal Franklin. Je presvedčený, že sa to môže stať hocikomu. Tento priemysel zarába na ľudskej biede, ničí rodiny. Podľa Franklina na Slovensku hlavne chýba prieskum a chýbajú údaje pre schvaľovanie takejto vážnej legislatívy.
Najviac kritizovaná je podmienka referenda
Kritici zákona preto vyzývajú na diskusiu o zákone. Poslancov žiadajú, aby nepodporili úpravu, ktorá berie obciam možnosť obmedziť hazard. Ak zákon v parlamente prejde, chystajú sa osloviť prezidenta, aby ho vetoval.
Poslanci na októbrovej schôdzi posunuli do druhého čítania novelu zákona o hazardných hrách. Podľa rezortu financií prináša zvýšenie odvodov z niektorých hazardných hier a zavádza opatrenia na boj proti závislosti na hazardných hrách.
Terčom najväčšej kritiky je ale opatrenie, podľa ktorého už na vytlačenie hazardu z obcí nebude stačiť všeobecne záväzné nariadenie, ale bude musieť byť podmienené aj referendom.