Nový plavecký a relaxačný bazén na Mokrohájskej v Bratislave

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Nový bazén na Mokrohájskej ulici v Bratislave Foto: ASB

Projekt vybudovania nového bazénu slúžiaceho primárne osobám so zdravotným postihnutím sa nesnažil hrať sa na architektúru. Financovaný bol zo štátneho rozpočtu, z Finančného mechanizmu EHP a z Nórskeho finančného mechanizmu. Investície tohto druhu neslúžia na efekt, ale na svoj účel. Potvrdzujú to aj slová architekta a generálneho projektanta Igora Palča. „Vedeli sme, do čoho ideme, vedeli sme, že rozpočet je veľmi tesný a že sa do neho musíme zmestiť,“ hovorí architekt a dodáva, že pri takomto druhu stavby na „výzore“ až tak nezáleží – ide predsa primárne o to, aby stavba spĺňala parametre. O tých však neskôr.

Kvalita vody

To, čo určuje kvalitu bazénu najviac, je voda. V prípade tohto bazénu na nej záleží o to viac, že je určený na kombinovanú prevádzku – osobám so zdravotným postihnutím a zdravým ľuďom. Dôležité bolo preto najmä to, aby sa v prípade „nehody“ voda rýchlo prečistila a vyhovovala všetkým hygienickým štandardom. „Chodím plávať do oboch bazénov a rozdiel v kvalite vody medzi starým a novým spoznáte hneď,“ konštatuje architekt. Voda v starom trojdráhovom bazéne je ošetrená chlórom, no voda v novom, šesťdráhovom 25-metrovom bazéne sa čistí mechanicky pomocou špeciálnej techniky. „Rozdiel je výrazne cítiť, kto sem raz príde plávať, tú vodu si nevie vynachváliť,“ potvrdzuje slová architekta plavčík, dohliadajúci na chod bazénu počas našej prehliadky. Kvalitné je aj vyhotovenie samotného keramického bazénu – nemecké obklady Agrob Buchtal sú na takéto účely ako stvorené. „Je to veľmi kvalitný obklad, ktorý zabezpečí ľahkú údržbu. Na kachličkách sa nezachytávajú riasy, ktoré môžu byť veľkým problémom,“ dodáva architekt Palčo.

Nedostatkový tovar

V Bratislave bol pred dostavaním tohto nového plaveckého bazéna podobných zariadení nedostatok. V tomto zariadení dostanú priestor osoby so zdravotným postihnutím, s vnútorným oslabením alebo chybným držaním tela, taktiež ľudia, ktorí budú potrebovať poúrazovú rehabilitáciu, autisti, ale aj mamičky s malými deťmi. „Podstatou projektu je, že hydroterapia klientov sa nebude uskutočňovať izolovane, ale integrovane v podmienkach bežnej plavárne. Všetky bazény budú vzájomne prepojené, bude dochádzať k prirodzenému kontaktu verejnosti s ľuďmi so špeciál­nymi potrebami. Integrácia bude prospešná nielen pre klientov so špeciálnymi potrebami, ale aj pre verejnosť, pretože sa stane prirodzeným priestorom na odbúravanie predsudkov,“ uvádza PhDr. Štefan Tvarožek, riaditeľ Gaudeamus – ZKR v brožúre mapujúcej podstatu a priebeh projektu.

Celý článok si môžete prečítať na: https://www.asb.sk/architektura/obcianske-stavby/sportoviska/novy-plavecky-arelaxacny-bazen-na-mokrohajskej-v-bratislave

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať