Novú ústavu v Sýrii podporilo takmer 90 percent hlasujúcich

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria
Referendum v Sýrii Foto: SITA/AP

BEJRÚT 27. februára (WEBNOVINY) – Novú sýrsku ústavu podporilo v nedeľnom referende 89,4 percenta hlasujúcich. V pondelok o tom informovala štátna televízia.

Ústavné reformy sú zamerané na utlmenie povstania proti 42-ročnej vláde al-Asadovcov, ich oponenti a Západ však reformy i referendum odmietajú ako podvod. Podľa sýrskej televízie účasť na ľudovom hlasovaní dosiahla 57,4 percenta.

Referendum o podobe novej ústavy vypísal v utorok sýrsky prezident Baššár al-Asad. Parlamentné voľby sa majú konať do 90 dní od schválenia návrhu ústavy občanmi. Prezident prisľúbil uskutočniť reformy pod tlakom protestov, ktoré prerástli do protivládneho povstania, zatiaľ však potláčal revoltu len silou. Hlavná opozičná skupina v stredu vyzvala Sýrčanov, aby plebiscit bojkotovali. Podľa aktivistov je to len ďalší pokus režimu zakryť svoje zločiny.

Predmetom referenda bol návrh, ktorý má obmedziť funkčné obdobie pre prezidenta na dvakrát sedem rokov a odstrániť ústavný článok o vedúcej politickej a spoločenskej úlohe vládnej strany Baas. Tá je sýrskou odnožou Arabskej socialistickej strany obrody fungujúcej vo viacerých arabských krajinách. Predmetom ľudového hlasovania bol aj návrh na zmenu ekonomiky fungujúcej na základe socialistického plánovania či isté uvoľnenie štátnej kontroly v kultúre a spoločnosti. Právom voliť disponuje približne 14,5 z 22 miliónov obyvateľov Sýrie.

OSN spochybňuje vierohodnosť referenda

Bez názvu
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

Povstanie proti Asadovmu režimu v blízkovýchodnej krajine trvá už takmer rok. Počet obetí ozbrojeného povstania sa podľa Sýrskeho observatória pre ľudské práva šplhá k ôsmim tisícom. Baššár vládne v Sýrii od roku 2000, keď zomrel jeho otec Hafíz, ktorý bol prezidentom takmer 30 rokov.

Organizácia Spojených národov v pondelok spochybnila dôveryhodnosť sýrskeho referenda o ústave, čo zdôvodnila „všadeprítomným násilím“. Akékoľvek hlasovanie sa totiž musí uskutočniť bez zastrašovania, uviedol hovorca OSN Eduardo del Buey.

Hoci nová ústava a koniec monopolu moci strany Baas by mohli byť súčasťou politického riešenia, referendum sa musí konať v podmienkach, ktoré nezahŕňajú násilie a zastrašovanie,“ povedal hovorca.

Podľa jeho slov referendum „v kontexte pokračujúceho násilia a masívneho porušovania ľudských práv nemôže byť dôveryhodné„. Prioritou Sýrie preto musí byť zastavenie všetkého násilia, pretože iba takéto podmienky umožnia nefalšovaný politický proces, ktorý bude zodpovedať demokratickým požiadavkám občanov, uviedol del Buey.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Baššár al-Asad