BRATISLAVA 20. novembra (WebNoviny.sk) – Priemerný príspevok na jeden obed v škole je 1,20 eura, ale sú školy, kde je doplatok vyšší. Vtedy by sme ťažko mohli hovoriť o obedoch zadarmo. Povedal to na utorkovom zasadnutí Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport poslanec za Smer-SD Erik Tomáš.
„Keďže je to priemerná suma, hľadáme správnu formuláciu zákona, aby bol pokrytý každý jeden cent doplatku za obed. Máme pripravenú pracovnú verziu, ale nerád by som ju hovoril dopredu. Je to naozaj ťažké naformulovať, ak chceme napĺňať tézu o obedoch zadarmo. Na niektorých školách sa za obed dopláca 1,79 eura,“ povedal poslanec. Podľa neho bude toto opatrenie stáť 80 až 120 miliónov eur.
Odber potravín u lokálnych dodávateľov
Závisí to od počtu detí, ktoré budú mať záujem stravovať sa v školských zariadeniach. Obedy zadarmo sa týkajú základných škôl a posledného ročníka materských škôl.
Nezaradený poslanec a člen školského parlamentného výboru Martin Poliačik v rozprave k návrhu zaviesť obedy zadarmo povedal, že za každých 50 stravníkov navyše sa musí prijať osoba do jedálne naviac a tá sa z toho 1,20 eura nezaplatí. Odporučil návrh stiahnuť z legislatívneho procesu a prepracovať. Podľa neho by mal byť v návrhu zakotvený odber potravín u lokálnych dodávateľov či recepty.
Smerácke obedy zadarmo prešli do 2. čítania, návrh zákona hovorí aj o diétnom stravovaní dieťaťa
Tomáš okrem iného povedal, že v zahraničí sa týmto opatrením zlepšilo stravovanie žiakov, dochádzka a dokonca aj výsledky v škole. Na otázku poslanca NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Branislava Gröhlinga, ako to bude s osemročnými gymnáziami, Tomáš povedal, že osemročné gymnáziá sú prakticky stredné školy, a ak sa obedy zadarmo ujmú v materských a základných školách, zavedú ich na stredné školy, teda aj na osemročné gymnáziá.
Kapacitné a personálne problémy
Ako povedal Jozef Turčány zo Združení miest a obcí Slovenska, školy nebudú môcť túto úlohu (obedy zadarmo, pozn. SITA) zvládnuť najmä z kapacitných a personálnych dôvodov.
Turčány poukázal aj na nedostatočné vybavenie jedální. Podľa neho by sa napríklad mohlo začať na materských školách a potom postupne prejsť na základné školy. „Zákon zavedieme, a ak to nebudú zriaďovatelia zvládať, potom podáme pomocnú ruku,“ povedal Tomáš.
V prípade schválenia zákona parlamentom nadobudne účinnosť 1. januára 2019.