BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Drahšie ovocie, zelenina, minerálky či kúpeľná starostlivosť. Takýto vývoj prognózuje podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon. Viac z peňaženiek Slovákov podľa neho vytiahne novela zákona o vodách z dielne ministerstva životného prostredia, ktorá, ako tvrdí, zavádza pre občanov akúsi ďalšiu daň.
„Napríklad tým, že sa zavedú poplatky za závlahovú vodu, zvýšia sa aj ceny potravín,“ konštatuje Simon s tým, že sa to dotkne najmä ovocia a zeleniny. Podotýka, že Slováci si budú musieť priplatiť aj za minerálky, podľa jeho prepočtov 30 centov na 1,5-litrovú fľašu.
Hrozí aj nárast počtu nezamestnaných
Tvrdí, že vďaka tejto novele sa slovenské výrobky postupne vytratia z pultov predajní, občania o ne nebudú mať pre vyššie ceny záujem. „Tým pádom hrozí, že narastie počet nezamestnaných,“ uviedol podpredseda Most-Híd. Drahšia podľa neho bude aj kúpeľná starostlivosť, pri ktorej sa prírodná minerálna voda využíva.
Simon kritizuje aj to, že novela definujúca pravidlá obchodovania s vodou úplne vylúči občana z rozhodovania o svojom vlastníctve. Odvoláva sa pritom na ústavu, podľa ktorej je voda spoločným vlastníctvom Slovenskej republiky, ako aj na vyhlásenie OSN deklarujúce, že prístup k vode je ľudské právo.
„Navyše rámcová smernica EÚ o vode prehlasuje, že voda nie je komerčný výrobok ako iné výrobky, ale skôr dedičstvo, ktoré treba chrániť, brániť a nakladať s ním ako takým,“ dodal Simon.
Voda je dedičstvo
Podľa Ministerstva životného prostredia SR poslanec Simon straší a zavádza ľudí. „O vyššej cene potravín, minerálok a kúpeľnej liečby nemôže byť ani reč. Pre minerálnu vodu sa na základe novely vodného zákona pre územie Slovenska žiadne ceny, ani poplatky nemenia,“ reagoval hovorca ministerstva Maroš Stano.
Podľa neho zavedenie spoplatnenia závlahovej vody bolo podmienkou Európskej komisie pre schválenie nového operačného programu a následné čerpanie eurofondov v najbližších rokoch. „Nový zákon pritom ani výšku poplatku nestanovuje, to určí až vláda v novom nariadení v budúcnosti, pričom rezort bude maximálne zohľadňovať zložitú situáciu poľnohospodárov,“ konštatoval Stano.
Novelu vodného zákona schválila vláda začiatkom júna. Novela mimo iného zavádza pravidlo, že preprava a prevoz vody mimo územia Slovenska má podliehať povoleniu štátu. Taktiež stanovuje lehoty na odber povrchových a podzemných vôd na desať rokov, čím sa má zväčšiť priestor na ochranu a spravodlivé prerozdeľovanie vody. Ak novelu schváli parlament, účinnosť má nadobudnúť 1. októbra.