BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) –
Ministerstvo zdravotníctva Českej republiky zverejnilo etikety fliaš, ktoré môžu obsahovať smrtiaci metylalkohol. Viac sa dozviete —>> TU.
Prešovčan si alkohol objednal cez internet
V sobotu (15. septembra) slovenská polícia získala od českých kolegov informáciu, že muž z Prešova si objednal alkohol s možným zvýšeným obsahom metanolu. Prešovskí policajti ihneď kontaktovali tohto muža.
Informácia sa následne potvrdila a policajti odobrali vzorku predmetného alkoholu. Prešovčan si cez internet objednal v Čechách 10 litrov slivovice, pričom alkohol mal byť dobrej kvality, vypálený v pálenici v roku 2011 s certifikátom o kvalite. Zásielka mu bola doručená v štyroch plastových nádobách.
Následne ho Prešovčan podával v piatok (14. septembra) na oslave 50-tych narodenín v jednej kapušianskej reštaurácii. „Na oslave bolo približne 30 hostí, pričom podľa oslávenca ho konzumovalo 10 až 15 osôb,“ uviedla Baloghová a dodala, že policajti zistili a vyhľadali ľudí, ktorí tento alkohol pili.
Všetkých upozornili, aby išli na lekárske vyšetrenie. Zo zaistenej vzorky sa kriminalisticko-expertíznym skúmaním potvrdilo zvýšené percento metanolu nad normu.
Vyšetrovateľ Policajného zboru v tejto súvislosti začal trestné stíhanie za prečin ohrozenia zdravia potravinami a inými predmetmi.
Aj pondelkové opakované výsledky pacientov potvrdili metylalkohol v krvi štyroch osôb. Ďalší štyria mali výsledky negatívne. Napriek tomu všetkých osem prijatých pacientov ostáva na pozorovanie ďalej v nemocnici.
Ako uviedol pre agentúru SITA Pavol Gazdič, námestník LPS pre nechirurgické odbory Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove, v liečbe naďalej pokračujú. Stav pacientov je dobrý.
V utorok ráno všetkým opätovne odoberú vzorky krvi na rozbor. Ak sa metanol v organizme pacientov zníži na prijateľnú hranicu, lekári budú uvažovať o ich prepustení do domácej liečby. Postihnutí odmietli kontakt s médiami.
„Metylalkohol v krvi je vo všeobecnosti vážna vec. Pacientov prepustíme vtedy, keď bude hladina metylalkoholu z krvi eliminovaná,“ uviedol riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove Radoslav Čuha.
Postihnutých ešte v pondelok čaká kontrolné vyšetrenia u očného lekára. Primár I. interného oddelenia Marián Babčák uviedol, že pacienti sú mimo ohrozenia života. Cítia sa dobre. „Myslím si, že sme zvládli všetky základné postupy, ktoré bývajú pri takýchto prípadoch potrebné. Zdá sa, že v priebehu ďalších 24 hodín bude ich stav natoľko stabilizovaný, že budú môcť ísť domov,“ povedal primár.
Nebezpečná koncentrácia metanolu
Podľa jeho vyjadrenia u hospitalizovaných bola koncentrácia metanolu vyššia ako určujú normy, ale nie životu nebezpečná. Postihnutí riadne prijímajú potravu aj tekutiny, ich liečba obsahuje aj primeranú dávku medicínskeho alkoholu, ktorý pôsobí ako antidotum a užívajú aj vysoké dávky niektorých liečiv.
Znamená to, že sa u nich navodzuje mierny stupeň opitosti, nafúkali by asi jedno promile alkoholu. Medzi hospitalizovanými osobami sú ľudia vo veku od 20 do viac ako 50 rokov veku, tiež jedna žena. Lekári postupujú podľa predpisov, ktoré používa aj česká internistická spoločnosť. Stav pacientov konzultovali aj s Národným toxikologickým centrom v Bratislave.
„Dostávajú primeranú rehydratačnú liečbu, infúzie a v pravidelných intervaloch sa kontroluje ich vnútorné prostredie,“ povedal Babčák. Pacienti boli pojatí z priestorových dôvodov na tri oddelenia, sú rozdelení na I. a II. internom oddelení a dvaja sú na pracovnom lekárstve.
Príznaky otravy metanolom
Podľa primára interného oddelenia otrava metanolom sa prejavuje v závislosti od jeho množstva. Príznaky môžu byť ľahké, aké bývajú po miernej opitosti. Pri ťažkých formách otravy nastupujú príznaky poškodenia centrálneho nervového systému, môže ísť o poruchy vedomia, nadmernú spavosť, kŕče, zvracanie, k tomu sa môže pridať aj porucha zrakového nervu v podobe šeroslepoty.
Ak je dej nezvratný, môže dôjsť aj k takému poškodeniu zrakového nervu, ktorý končí slepotou. Pacientom po prepustení lekári odporučia počas dvoch až troch týždňov kontrolu vnútorného prostredia organizmu, čím sa posudzuje zdravotný stav obličiek a neskôr by mali ísť na pečeňové testy.
Babčák uviedol, že lekári prepusteným pacientom nebudú zakazovať konzumáciu alkoholu v rozumnej dávke. Problém vidí skôr v kvalite produktu, aby išlo o bezpečný alkohol. Babčák vyzýva verejnosť, aby sa správala veľmi zodpovedne.