BRATISLAVA 4. júla (WebNoviny.sk) – Inšpektoráty práce sa v ochrane oznamovateľov korupcie oproti minulému roku nezlepšili. Tvrdí to Nadácia Zastavme korupciu, ktorá pre whistleblowerov pripravila webstránku akooznamit.sk.
Web vysvetľuje, ako prebieha samotné oznámenie korupcie a ako sú chránení tí, ktorí nahlásia korupciu či inú protispoločenskú činnosť.
Testovali inšpektoráty práce
Nadácia počas mája testovala osem inšpektorátov práce. Zisťovala, ako budú postupovať, keď sa na nich obráti fiktívny zamestnanec so žiadosťou o radu pri nahlásení korupcie či inej protispoločenskej činnosti.
„Vo svojom príbehu zamestnanec popísal nekalú činnosť, ktorej bol na svojom pracovisku svedkom, požiadal o radu ako ďalej postupovať a vyjadril obavy pred možnou pomstou zamestnávateľom,“ uviedla organizácia. Od januára 2015 je totiž platný takzvaný zákon o ochrane oznamovateľov, v ktorom hrajú inšpektoráty práce kľúčovú úlohu.
Fico podľa OĽaNO-NOVA boj proti korupcii iba predstiera, z protikorupčného bojovníka Kovaříka je poštár
Ako ďalej nadácia zistila, výsledky prieskumu medzi inšpektorátmi v rokoch 2016 a 2017 sú v podstate zhodné. Štyri inšpektoráty práce odpovedali včas do 6 dní, štyri inšpektoráty práce rozoznali, že môže ísť o tému ochrany oznamovateľa a dva dali návod ako postupovať.
Ani jeden však nespomenul možnosť bezplatnej právnej pomoci či už podľa zákona, alebo neziskovou organizáciou.
Nadácia poskytne školenie
V roku 2017 sa však oproti roku 2016 našli aj dve kvalitnejšie odpovede, keď inšpektoráty práce v Trenčíne a Prešove poskytli odpoveď, v ktorej sa mohol oznamovateľ dočítať, na akú ochranu má nárok a ako postupovať pri jej získaní.
Väčšina odpovedí inšpektorátov práce týkajúcich sa ochrany oznamovateľa však naďalej zostáva formálna, cituje bez ďalšieho vysvetlenia zákon či jeho ustanovenia a nedáva návod, čo robiť, priblížila nadácia.
”Spolu s Národným inšpektorátom práce si myslíme, že tu je priestor na zlepšenie. Aj preto sme sa dohodli, že Nadácia poskytne školenie inšpektorom, ktorí majú pomoc oznamovateľom protispoločenskej činnosti na starosti,” povedala advokátka Marianna Leontiev z Nadácie Zastavme korupciu.
Pre oznamovateľov korupcie preto pripravila nový web www.akooznamit.sk, kde nájdu všetky potrebné informácie o tom, ako nahlásiť korupciu či inú protispoločenskú činnosť a akú ochranu im poskytujú v súčasnosti platné zákony.
“O ochrane oznamovateľov korupcie v poslednom čase často hovorí aj predseda vlády Robert Fico. No len málo ľudí vie, aké možnosti v tomto smere zákon ponúka, s čím všetkým pri oznamovaní korupcie musia rátať a na koho sa môžu obrátiť s prosbou o pomoc. Verím, že naša stránka im pomôže sa zorientovať a viac ľudí sa bude inšpirovať príbehmi slávnych whistleblowerov,” skonštatoval riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla.