BRATISLAVA 16. augusta (WBN/PR) – Odborníci jednej z najprestížnejších čínskych nemocníc, China-Japan Friendship Hospital v Pekingu, sa počas včerajšej návštevy Národného onkologického ústavu (NOÚ) zaujímali o náš systém vzdelávania klinických onkológov a získavanie certifikácie z onkológie. Cieľom stretnutia bola aj výmena skúseností v liečbe zhubných nádorov, ktorá v tomto modernom nemocničnom zariadení, na rozdiel od našich postupov, kombinuje tradičnú čínsku medicínu so západnou konvenčnou liečbou.
Jednotný systém vzdelávania klinických onkológov, teda špecialistov v oblasti liečby nádorov protinádorovými preparátmi v najväčšom štáte juhovýchodnej Ázie absentuje. Kým u nás je po skončení medicíny a postgraduálneho štúdia potrebné získať atestáciu po 5 rokoch vzdelávania, v Číne je postup iný. Na odbor sa môžete špecializovať bez potreby dlhého štúdia a následných skúšok typu atestácie z klinickej onkológie ako u nás.
Napriek tisícročným zvyklostiam sa tradičná čínska medicína (TCM) v kombinácii so západnou používa ako doplnková, nie primárna. Aj keď spolu predstavujú komplexný (tzv. integratívny) prístup v starostlivosti o onkologického pacienta, lekári ňou nenahrádzajú konvenčnú liečbu, akou je chirurgia, rádioterapia a chemoterapia. „Čínska bylinná medicína, akupunktúra, či ďalšie metódy TCM používame najmä na zmiernenie vedľajších následkov primárnej liečby a na posilnenie imunity pacientov. Darí sa nám minimalizovať napríklad vracanie, nechutenstvo, bolesť, tŕpnutie končekov prstov na rukách a nohách, či vredy v ústach,“ vysvetľuje vedúci oddelenia integratívnej onkológie China-Japan Friendship Hospital profesor Jia Liqun. Počas viac ako 10-ročného výskumu sa mu spolu s tímom podarilo vyvinúť mnoho protinádorových bylinných liečiv.
Čínskych odborníkov tiež trápia „nové“ typy nádorových ochorení, ktoré do Ázie vo výraznom náraste prenikli kopírovaním západného životného štýlu. Oveľa viac ako v minulosti sa teraz v Číne objavuje rakovina hrubého čreva a konečníka, pod ktoré sa podpisuje fastfoodová strava. Svoju daň si vyberá aj znížená kvalita hygieny, ktorá v pečeni vytvorí živnú pôdu pre neskoršie zhubné nádory. Predmetom diskusií bola preto aj výmena skúsenosti s liečbou onkologických ochorení, ktoré sa v našich zemepisných šírkach vyskytujú častejšie ako aj analýza oblastí budúcej spolupráce.
China-Japan Friendship Hospital bola otvorená v roku 1984, tvorí ju 1 500 lôžok, 65 oddelení vrátane inštitútu klinického výskumu a vzdelávacieho centra. Bola zaradená k „Top 10 nemocniciam v Pekingu“ a k „Top 100 nemocniciam v Číne“. Počas letných olympijských hier v roku 2008 bola hlavným zdravotným strediskom. Združenie pre cudzincov ju vyhodnotilo ako „najlepšiu nemocnicu pre cudzincov v Pekingu“. V zariadení pracuje mnoho svetovo uznávaných odborníkov, ktorí získali viacero ocenení v oblasti vedy a výskumu.