Nobelovu cenu za literatúru získal nórsky spisovateľ Jon Fosse

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jon Fosse
Nobelovu cenu za literatúru získal nórsky spisovateľ a dramatik Jon Fosse. Foto: SITA/Pontus Lundahl/TT News Agency via AP
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 5. októbra, 14:48

Nobelovu cenu za literatúru získal nórsky spisovateľ a dramatik Jon Fosse. Šesťdesiatštyriročný rodák z Haugesundu si vyslúžil prestížnu cenu „za jeho inovatívne hry a prózu, ktoré dávajú hlas nevysloviteľnému“. V Štokholme to vo štvrtok oznámil stály tajomník Švédskej akadémie Mats Malm.

„Bol som prekvapený, keď mi zavolali, ale zároveň nebol. Opatrne som sa za posledných 10 rokov pripravoval na možnosť, že by sa toto mohlo stať. Bola to pre mňa veľká radosť, že som dostal telefonát,“ povedal podľa agentúry AP laureát nórskemu verejnoprávnemu vysielateľovi NRK.

Fosseho tvorba je vskutku rozsiahla

Rozsiahla tvorba Fosseho, ktorú píše v nynorsk, takzvanej novonórčine, pokrýva rôzne žánre a pozostáva z množstva hier, románov, básnických zbierok, esejí, kníh pre deti a prekladov. Je jedným z najhranejších nórskych dramatikov na svete a uznanie mu priniesla aj jeho próza.

Na poli prózy debutoval rebelantským a emocionálne surovým románom Raudt, svart (1983), ktorý v mnohých ohľadoch udáva tón jeho neskoršej tvorbe. Prelom na divadelných doskách mu zase priniesla hra Niekto príde (1996).

Oceňovaný autor

„Podobne ako jeho veľký predchodca v nynorskej literatúre Tarjei Vesaas spája Fosse silné miestne väzby, jazykové aj geografické, s modernistickými umeleckými postupmi. … Hoci Fosse zdieľa negatívny pohľad svojich predchodcov, nemožno povedať, že by jeho osobitá gnostická vízia viedla k nihilistickému pohŕdaniu svetom. V jeho diele je skutočne veľa srdečnosti a humoru a naivnej zraniteľnosti v jeho drsných obrazoch ľudskej skúsenosti,“ uviedol predseda Nobelovej komisie pre literatúru Anders Olsson v autorovej biografii na webstránke www.nobelprize.org.

Už pred Nobelovou cenou bol Fosse oceňovaný autor. Posledná časť jeho Septológie, ktorú Olsson označil za jeho „magnum opus“, Eit nytt namn (2021) bola napríklad nominovaná na International Booker Prize.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať