Nobelovu cenu za fyziku získala trojica vedcov, ich experiment možno aplikovať v mnohých oblastiach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nobelova cena za fyziku
Stály tajomník Kráľovskej akadémie vied Hans Ellegren, v strede, spolu s členmi Evou Olssonovou (vpravo) a Matsom Larssonom, vyhlasujú víťaza Nobelovej ceny za fyziku za rok 2023 v Kráľovskej akadémii vied v Štokholme v utorok, október . 3, 2023. Nobelovu cenu za fyziku získali Pierre Agostini, Ferenc Krausz a Anne L'Huillier za pohľad na elektróny v atómoch v najmenšom zlomku sekundy. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 3. októbra 2023, 13:53

Nobelovu cenu za fyziku ten rok udelili trom vedcom za experimenty so svetlom pri výskume elektrónov. Generálny tajomník Kráľovskej švédskej akadémie vied Hans Ellegren v Štokholme oznámil, že francúzsko-americký fyzik Pierre Agostini, maďarsko-rakúsky vedec Ferenc Krausz a ich francúzska kolegyňa Anne L’Huillier dostanú prestížnu cenu za „experimentálne metódy, ktoré generujú attosekundové pulzy svetla na štúdium dynamiky elektrónov v hmote“.

Elektróny vo vnútri atómov a molekúl

Tohtoročných laureátov uznali za experimenty, ktoré dali ľudstvu nové nástroje na skúmanie sveta elektrónov vo vnútri atómov a molekúl.

Vedci našli spôsob, ako vytvoriť extrémne krátke pulzy svetla, ktoré možno použiť na meranie rýchlych procesov, v ktorých sa elektróny pohybujú alebo menia energiu, uvádza Nobelova komisia v tlačovej správe na webstránke www.nobelprize.org.

Vo svete elektrónov sa zmeny odohrávajú v pár desatinách attosekundy. Attosekundy sú také krátke, že v jednej sekunde je ich toľko, koľko bolo sekúnd od zrodu vesmíru, pripomína Nobelova komisia.

Krátke pulzy svetla

Experimenty trojice ocenených vedcov však vytvorili také krátke pulzy svetla, že sa merajú v attosekundách a demonštrujú, že sa dajú použiť na zobrazovanie procesov v atómoch a molekulách. Vďaka nim je tak možné skúmanie procesov, ktoré sú také rýchle, že ich predtým nebolo možné sledovať.

Možno to pritom aplikovať v mnohých oblastiach. Napríklad v elektronike, kde je potrebné pochopiť a kontrolovať ako sa elektróny správajú v materiáloch. Attosekundové pulzy tiež možno využiť pri identifikácii rôznych molekúl, napríklad v medicínskej diagnostike.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať