- aktualizované 10. októbra 2022, 14:06
Nobelovu cenu za ekonómiu v tomto roku udelili trom americkým ekonómom „za výskum bankových a finančných kríz“.
Miliónová odmena
Udelenie ceny Benovi S. Bernankemu, Douglasovi W. Diamondovi a Philipovi H. Dybvigovi oznámil v pondelok Nobelov panel Kráľovskej švédskej akadémie vied v Štokholme. Súčasťou Nobelovej ceny je odmena v sume 10 miliónov švédskych korún, ktorú odovzdajú 10. decembra.
Na rozdiel od iných Nobelových cien, cenu za ekonómiu neustanovil v roku 1895 vo svojom testamente Alfred Nobel, ale Švédska centrálna banka na jeho pamiatku. Prvého laureáta Nobelovej ceny za ekonómiu vybrali v roku 1969.
Netradičné vedecké metódy
Vlani polovicu peňažnej odmeny v súvislosti s udelením ceny za ekonómiu dostal kanadsko-americký ekonóm David Card za výskum vplyvu minimálnej mzdy, imigrácie a vzdelávania na trh práce.
Druhú polovicu odmeny dostali izraelsko-americký ekonóm Joshua Angrist a holandsko-americký ekonóm Guido Imbens za návrh spôsobov štúdia problémov, pre ktoré sa nehodia tradičné vedecké metódy.
Výskum finančných kríz
Bývalý šéf amerického Federálneho rezervného systému (Fed) Ben S. Bernanke, ktorý teraz pôsobí vo výskumnej organizácii Brookings Institution vo Washingtone, študoval Veľkú hospodársku krízu z 30. rokov minulého storočia. Preukázal tak, aký nebezpečný môže byť panický masový výber vkladov.
Douglas W. Diamond z Chicagskej univerzity a Philip H. Dybvig z Washingtonovej univerzity v St. Louis ukázali, ako vládne garancie vkladov dokážu predchádzať zintenzívňovaniu finančných kríz.
„Hlboké poznatky laureátov zlepšili našu schopnosť vyhnúť sa vážnym krízam i nákladným finančným záchranám,“ povedal predseda Výboru pre cenu za ekonómiu Tore Ellingsen.