BRATISLAVA 22. októbra (WBN/PR) – Sladká alternatíva
Petre (28) voda z vodovodu nechutí. Vie, že základom pitného režimu má byť čistá voda, avšak rozvody v jej dome sú už staršieho dáta, čo sa prejavuje na kvalite a chuti vody „z kohútika“. Najčastejšie preto pre seba a svoju rodinu kupuje balené vody. Naučila sa, že najvhodnejšie pre každodenné pitie sú menej až stredne mineralizované minerálne vody, ktoré obsahujú vyvážené množstvo zdraviu prospešných minerálov, ale nezaťažujú organizmus.
Piť každý deň vodu bez chuti ju však nebaví. Obávala sa, že cukor v bežných sladkých nápojoch sa prejaví na jej postave i zdraví, preto pre ozvláštnenie pitného režimu siahla radšej po ochutených minerálkach. „Ochutené minerálky sú podľa mňa super alternatívou. V poslednej dobe pijem viac-menej iba tie, alebo prírodné minerálne vody“, pokračuje Petra a pridá hneď aj jej obľúbenú príchuť: „… dostala ma kombinácia bieleho hrozna s bielym čajom. Po spinningu alebo zumbe vypijem často aj celú fľašu. Zistila som, že práve vďaka minerálom, ktoré sú vo vode prirodzene prítomné sa cítim po cvičení lepšie a nemám pocit, že sa ‚neviem dopiť.’“ usmieva sa sympatická vizážistka.
Ochutené minerálky kupuje aj svojej rodine. Je to podľa nej lepšie ako presladené limonády, džúsy alebo kola. „Našla som v ponuke v obchodoch aj nízkokalorické ochutené minerálky s ovocnou šťavou. Dokonca tie, ktoré kupujem, neobsahujú ani umelé konzervanty a sladidlá. Som si teda istá, že pre svojich blízkych vyberám to najlepšie,“ delí sa o skúsenosti Petra.
Zdravé a bezchybné aj podľa zákona
V súboji zdravia s ostatnými nealkoholickými ochutenými nápojmi vyhrávajú ochutené minerálne vody na celej čiare. Podľa zákona sa označujú ako nealkoholický nápoj vyrobený z minerálnej vody. Na ich výrobu musí byť použitá prírodná minerálna voda priamo z podzemného prameňa. Potravinový kódex Ministerstva zdravotníctva to hovorí úplne jasne: „Prírodná minerálna voda je druh kvalitnej, mikrobiologicky bezchybnej podzemnej vody pôvodného zloženia a čistoty, získanej zo zdroja podzemnej vody.“ To znamená, že aj ochutená minerálka si zachováva výhody tej bez príchute: obsahuje zdraviu prospešné minerály a vďaka prameňu hlboko pod zemou do nej nepreniknú vplyvy znečistenia zo zemského povrchu.
Keďže zákon charakterizuje minerálne vody ako potraviny, sú požiadavky na ich kvalitu skutočne prísne. Nesmú obsahovať žiadne mechanické nečistoty, musia mať stále chemické zloženie aj fyzikálne vlastnosti. Podobné prísne kritériá platia aj pre ich výrobu a následnú distribúciu. Na rozdiel od vody z vodovodu nesmú byť minerálne vody chemicky ošetrované či upravované („kohútiková voda“ je napríklad chemicky čistená chlórom).
Aj medzi ochutenými minerálkami sú rozdiely. Najviac badateľné sú tie chuťové. V regáloch nájdete príchute ovocia, byliniek a korenín, ich rozličných kombinácií a variantov. Niektoré minerálky sú navyše bez umelých konzervantov. Prírodný oxid uhličitý, ktorý sa v nich nachádza prirodzene konzervuje. „Ušetriť“ umelé konzervanty možno aj modernými technologickými postupmi pri balení. Umelé či prírodné môžu byť i sladidlá a farbivá. Informuje o tom tiež etiketa.
Na cukor pozor! Každodenné pitie sladkých nápojov vedie k nezdravému nadmernému príjmu cukrov. Výrobcovia na to myslia a spotrebiteľom ponúkajú aj ochutené minerálky, ktoré zo zákona môžu byť označené ako nízkokalorické.
Čítajte informácie na obale
Venovať pár sekúnd etikete – informáciám na obale sa určite oplatí. Výrobca ochutenej minerálnej vody je napríklad povinný vás oboznámiť:
• o zvýšenom množstve niektorých významných látok ako sú fluoridy, horčík, sodík či chloridy;
• o obsahu minerálnych látok, plynov;
• o mieste prameňa, z ktorého sa voda získava;
• o výsledkoch chemických skúšok, zdravotného zabezpečenia;
• o obmedzení používania, ktoré vyplýva z jej zloženia;
• o obsahu prírodných, umelých aromatických látok, farbív, cukru alebo náhradných sladidiel.
Ako nám pomáhajú jednotlivé minerály?
• Horčík (Mg, magnesium): pôsobí proti stresu, pomáha nervovým bunkám, podporuje imunitný systém, prispieva k výstavbe kostnej hmoty. Nenahraditeľný je aj pre srdce.
• Vápnik (Ca, calcium): je nevyhnutný ako stavebný materiál kostí a zubov, podieľa sa aj na nervovom prenose.
• Draslík (K, kalium): vplýva na kontrakciu svalov, prenos nervových vzruchov, reguluje tlak vo vnútrobunkovej tekutine.
• Sodík (Na, natrium): reguluje distribúciu telesných tekutín. V minerálnej vode by ho nemalo byť príliš veľa, aby nedochádzalo k hromadeniu a zadržiavaniu tekutín v tele.