Dočkali sme sa toho, čo sám premiér Igor Matovič nepriamo priznal, že sa na súčasný vývoj udalostí nechystal. Vyhlásil, že „dostal podporu od ľudí, ale na boj proti korupcii. A vyfasoval k tomu aj koronavírus.“
Vážený pán premiér, dostali ste podporu ľudí nielen pre to, aby ste naháňali grázlov a zlodejov. Ale aj pre to aby ste viedli túto krajinu k prosperite. Vyhovárať sa teraz na koronavírus je takmer nečestné. Premiér je premiérom nielen v dobrom, ale aj v zlom.
Vyhrážanie sa blackoutom môže spôsobiť paniku
Sám Matovič vyhlásil, že sa o blackoute len uvažuje ako o krajnej možnosti, ktorá by mohla nastať o niekoľko týždňov. Mobilita občanov by sa zmenšila o 90 percent a hranice hermeticky zatvorili.
Viac o téme: Koronavírus
Ľudia, ktorí žijú za hranicami a za prácou denne dochádzajú napríklad z Rakúska, by si podľa predsedu vlády museli na čas blackoutu vybrať, kde chcú žiť. Obmedzení je tam neúrekom. Osobitným problémom sú nákupy potravín. Preto podľa premiéra treba takéto opatrenie vyhlásiť včas, aby sa ľudia mohli predzásobiť.
Už sme videli scény zo zahraničia, kde stáli v radoch pred predajňami stovky ľudí, aby si nabrali zásoby. Panika takéhoto druhu doteraz na Slovensku, našťastie, nevypukla.
Ekonomika Slovenska stráca pre koronavírus desiatky miliónov eur, Matovič uvažuje o „blackoute“
Asi nikoho neprekvapí, ak sa po premiérovom vyjadrení tlak na obchody zvýši. Pán premiér by mal vážiť slová. Vyhlásenie, že ak bude treba, budú sa potraviny nakupovať napríklad podľa abecedy, iste k upokojeniu obyvateľstva neprispeje.
Čo si počnem, keď moje priezvisko začína na “U“? Zostanem na žive, kým na mňa príde rad? A zostanú ešte na pultoch nejaké potraviny?
Oživenie ekonomiky po blackoute je otázne
Podľa analytika Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Radovana Ďuranu je zavedenie blackoutu krajná možnosť, Zatiaľ však podľa neho nie je pre takýto krok dôvod ani predpoklad.
Otázne je aj oživenie ekonomiky po ukončení takéhoto dramatického opatrenia, lebo zlepšenie zdravotnej situácie môže trvať nielen dva týždne, ako hovorí premiér, ale aj mesiac. A čo potom?
Podľa Ďuranu je nebezpečenstvom aj opätovné zavlečenie vírusu. Problémom je aj naštartovanie ekonomiky v iných krajinách, od ktorých je Slovensko závislé, ako sú Nemecko, Francúzsko alebo Veľká Británia. Ak tieto krajiny zostanú v súčasnom stave, slovenská ekonomika by sa mohla oživiť len veľmi ťažko.
Ďurana si myslí, že ekonomiku by bolo treba v takejto situácii deregulovať a pomaly oživovať. Predpoklady zdravotníkov, že u nás môže byť v najlepšom prípade nakazených 170-tisíc obyvateľov, vidí ako problematické. Ako príklad uviedol, že v Česku predpokladajú počet nakazených koncom apríla len na úrovni 14-tisíc, pritom ich už teraz majú osemnásobne viac, ako Slovensko.