GAZA 8. decembra (WEBNOVINY) – Šéf politického krídla palestínskeho hnutia Hamás v sobotu potvrdil, že nie je ochotný uznať Izrael a vzdať sa pre neho akéhokoľvek územia Palestíny.
Chálid Mišál to povedal v sobotu na masovej demonštrácii v Pásme Gazy, kde si viac ako 10-tisíc ľudí prišlo pripomenúť 25. výročie založenia Hamásu.
„Palestína je naša zem od (Stredozemného) mora až po rieku (Jordán), od severu až na juh,“ vyhlásil Mišál. Ako dodal, Palestínčania sa nemôžu vzdať „ani centimetra“ tohto územia. „Nemôžeme uznať legitímnosť okupácie Palestíny a nemôžeme uznať Izrael,“ povedal za búrlivého potlesku prítomných.
Mišál prišiel do Pásma Gazy ešte v piatok, pričom v Palestíne nebol od roku 1967, keď po skončení šesťdňovej vojny s Izraelom utiekol do exilu. Hlavným cieľom jeho cesty je oslava 25. výročia založenia Hamásu, ktoré vzniklo v roku 1987 po vzore egyptského Moslimského bratstva. Oficiálnym politickým lídrom Hamásu sa Mišál stal v roku 2004 po zavraždení jeho predchodcu šejka Ahmeda Jássina.
Palestínske militantné hnutie Hamás
Hnutie Hamás vzniklo na princípoch sunnitského islamského fundamentalizmu v roku 1987 po vzore egyptského Moslimského bratstva. Jeho názov v arabčine znamená „oduševnenie“, takisto však ide o arabskú skratku názvu Islamské hnutie odporu. Jeho hlavným „duchovným lídrom“ sa stal šejk Ahmed Jássin a organizáciu spoluzakladal s cieľom dosiahnuť „oslobodenie Palestíny od izraelskej okupácie“ a zaviesť islamský štát na území Pásma Gazy a Západného brehu.
Hamás sa pôvodne usiloval o to, aby samostatný štát Palestínčanov ležal na hraniciach Britského mandátu pre Palestínu z roku 1948. Ide prakticky o rovnaké územie, kde sa dnes rozprestiera štát Izrael. V roku 2009 však jeho šéf Chálid Mišál vyhlásil, že organizácia je ochotná spolupracovať na vyriešení konfliktu so židovským štátom a naznačil, že budúci štátny útvar Palestínčanov sa má rozprestierať „na hraniciach z roku 1967“ s hlavným mestom vo Východnom Jeruzaleme. V charte Hamásu však zmienka o hraniciach z roku 1948 aj naďalej figuruje.
Hnutie má okrem politického aj svoje armádne krídlo v podobe Brigád Izzidín al-Kasám. Tie v minulosti stáli za viacerými útokmi na Izrael vrátane raketových ale aj samovražedných útokov. Brigády tiež v roku 2007 vyhnali z Pásma Gazy konkurenčné palestínske hnutie Fatah po tom, ako v januári 2006 Hamás vyhral tamojšie parlamentné voľby. Islamisti odvtedy túto časť Palestíny riadia samostatne, v dôsledku čoho Izrael voči Pásme Gazy zaviedol rozsiahle sankcie.
Hamás považuje väčšina západných krajín na čele s USA, Kanadou a členskými štátmi Európskej únie za teroristickú organizáciu. Niektoré z nich však v tomto zmysle rozlišujú jej politické krídlo a ozbrojené brigády. Medzi veľmoci, ktoré udržujú s Hamásom oficiálne kontakty, patrí napríklad Rusko, ale aj Turecko.