BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Štúdia amerických vedcov odhalila, že úzkosť u sedemročných detí súvisí s vyšším rizikom kardiovaskulárnych ochorení v neskoršom veku.
Naopak u detí, ktoré sa dokážu sústrediť, sa v dospelosti znižuje možnosť výskytu ochorení tohto typu.
Štúdia skúmala 377 dospelých, ktorí sa zúčastnili na výskume už ako deti. Ako sedemroční absolvovali niekoľko testov zameraných na emocionálne správanie. Vedci potom porovnali ich výsledky s bežným rizikom výskytu srdcových ochorení u štyridsiatnikov.
Po kontrole ostatných faktorov ovplyvňujúcich tento typ ochorení, vedci zistili, že úzkosť u sedemročných detí je spojená s 31-percentným nárastom rizika vzniku kardiovaskulárnych chorôb u žien v strednom veku. U mužov sa potvrdil nárast nebezpečenstva výskytu týchto ochorení o 17%.
Riziko infarktu či mŕtvice v nasledujúcich desiatich rokoch stúplo u žien z 3,2% na 4,2% a u mužov zo 7,3% na 8,5%. Doktorka Allison Appleton, vedúca výskumu publikovaného v časopise Journal of Epidemiology and Community Health, tvrdí, že na potvrdenie výsledkov sú potrebné ďalšie testy. „Vieme, že neustála úzkosť môže zapríčiniť dysreguláciu stresovej reakcie a to je niečo, čo chceme ďalej skúmať,“ vysvetlila.
Maureen Talbot z Britskej nadácie srdca potvrdzuje, že zdravie detí má často vplyv na ich pohodu v dospelosti. Zároveň tvrdí, že rodičia môžu svojim ratolestiam pomôcť. „Rodičia môžu ochrániť budúcnosť zdravia svojich detí. To, čo sa naučíme v mladosti, často určuje naše zvyky v dospelosti, preto by mali učiť deti fyzickej aktivite a vyváženému stravovaniu,“ upozornila.
Informácie pochádzajú z webstránok www.bbc.co.uk a www.bmj.com.