Legislatíva nás doháňa
Naučiť sa stavať nové a rekonštruovať staré domy do energeticky úsporného štandardu je myšlienka, ktorá úzko súvisí s úbytkom energetických zdrojov z fosílnych palív, s ich rastúcou cenou, ale aj so znečistením ovzdušia skleníkovými plynmi, ktoré má závažný vplyv na celú planétu. Je to ekologický prístup k výstavbe, čo však na Slovensku, kde má väčšina ľudí hlboko do vrecka, len málokoho presvedčí, že zvýšenie investícií, ktoré s realizáciou energeticky úsporného domu súvisia, je opodstatnené. Presvedčivejším argumentom by mala byť legislatíva, konkrétne smernica Európskeho parlamentu a Rady 2010/31/EÚ z 19. mája 2010 o energetickej hospodárnosti budov. Tá reaguje okrem iného aj na fakt, že sektor budov spotrebuje asi 40 % z celkovej energie spotrebovanej v Európskej únii.
Jedným z hlavných jej cieľov je preto znížiť energetickú spotrebu budov postavených po roku 2020 takmer na nulu. Smernica by mala byť v plnom rozsahu implementovaná aj do právnych predpisov Slovenskej republiky, a to najneskôr do 9. júla 2012. Už dnes však platí povinnosť mať energetický certifikát na nové a významne obnovené budovy, na predávané a prenajímané domy, ale aj na predávané a prenajímané byty. Všetky tieto objekty musia byť zaradené do energetických tried od A (najlepšie) až po G (najhoršie). Hodnotia sa ich tepelnotechnické vlastnosti, tvarové riešenie, ale aj vplyv jednotlivých technologických zariadení a osvetlenia. Na rebríčku energetických tried môže dom posunúť vyššie možnosť využívať obnoviteľné zdroje energie a znižovanie emisií CO2 spôsobených spaľovaním. Na základe zodpovedne spracovaného energetického certifikátu dostane občan objektívne informácie o potrebe energie na prevádzku budovy, ale aj o možnostiach a vplyve opatrení na zlepšenie energetickej hospodárnosti.
Čo znamená smernica pre rekonštruované domy?
Staršie objekty sú postavené prevažné z tehál s nie veľmi dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Energetickú potrebu týchto objektov však negatívne ovplyvňuje aj množstvo tepelných mostov a zlé tvarovanie domov, ktoré majú, v porovnaní s objemom budovy, veľkú plochou ochladzovaných konštrukcií (faktor tvaru). Pri rekonštrukcii takýchto objektov je nutné znižovať ich tepelné straty, čo sa považovuje, vzhľadom na rozsah stavebných prác s tým súvisiacich, za významnú obnovu objektu. Preto treba ku kolaudácii takto vylepšenej stavby predložiť aj energetický certifikát, ktorým sa dom zaradí do energetickej triedy a zároveň bude obsahovať aj návrh ďalších opatrení na zlepšenie energetickej hospodárnosti budovy. Nové a významne obnovené budovy musia byť navrhnuté a zhotovené tak, aby ich bolo možné zaradiť do energetickej triedy A alebo B.
Celý článok si môžete prečítať tu.