Bratislavská Karlova Ves v pondelok začala s hĺbkovou ekologickou obnovou Materskej školy (MŠ) Kolískova. „Nepôjde len o štandardnú rekonštrukciu budovy. Projekt počíta s radikálnym znížením energetickej náročnosti budovy, prispôsobením sa nepriaznivým dopadom klimatickej zmeny a podporou biodiverzity,“ informoval hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes.
„MŠ na Kolískovej ulici 14 má zo všetkých deviatich škôlok v Karlovej Vsi najväčšie náklady na energie. Po hĺbkovej obnove zníži uhlíkovú stopu najmenej o 56 percent a na spotrebe energie ušetrí minimálne 60 percent nákladov,“ doplnil hovorca.
Zelené fasády a solárne panely
Materská škola, ktorú navštevuje približne 120 detí, dostane zelené fasády, ktoré budú zavlažované zachytenou dažďovou vodou. Pribudnú aj solárne panely na ohrev teplej vody.
Prešov ukončil rozsiahlu rekonštrukciu zimného štadióna, mesto investovalo milióny eur
„Škôlka bude využívať na splachovanie a zavlažovanie zrážkovú vodu. Vzduch vo vnútri školy sa bude pravidelne vymieňať za pomoci systému riadeného vetrania s rekuperáciou,“ vysvetlil hovorca Karlovej Vsi s tým, že prvá časť prác sa týka najmä rekonštrukcie a zateplenia strechy, ako aj časti fasády.
„Vzhľadom na statické posúdenie strechy sa muselo upustiť od pôvodnej požiadavky na vybudovanie zelenej vegetačnej strechy. Z tohto dôvodu sa venovala veľká pozornosť vertikálnej zeleni,“ doplnil hovorca a dodal, že Karlova Ves na dvoch stenách, vrátane vnútorných átrií, vybuduje zelené fasády za pomoci popínavých rastlín, ktoré zlepšia klimatické a biodiverzitné prostredie.
Nové zateplenie aj rekonštrukcia elektroinštalácie
Obvodový plášť škôlky bude mať nové zateplenie, fasádne okná aj vstupné dvere. Obnova budovy je naplánovaná v etapách, aby sa čo najmenej ohrozil bežný chod MŠ. V ďalších etapách sa počíta s prácami na realizácii využitia zrážkových vôd, zdravotechnikou, rekonštrukciou elektroinštalácie a sadovníckymi prácami.
„Vo finálnych etapách budú riešiť obnovu vnútorných slaboprúdových a silnoprúdových rozvodov, osvetlenie, solárne panely, vzduchotechniku, hydraulické doregulovanie ústredného kúrenia a stavebné úpravy vnútorných priestorov,“ vymenoval hovorca a dodal, že posledné práce by mali byť odovzdané najneskôr na jeseň v roku 2022. Práce budú realizované vďaka prostriedkom z Nórskych grantov a programu LIFE v rámci projektu Life Deliver.
Karlovej Vsi sa podarilo získať z grantov Nórska a štátneho rozpočtu SR 1,4 milióna eur na realizáciu Klimatického akčného plánu pre Karlovu Ves. Vďaka týmto prostriedkom obnoví okrem školských zariadení mestskej časti napríklad aj park Kaskády.