NIKÓZIA/BRUSEL/ŽENEVA/AMMÁN 27. apríla (WEBNOVINY) – Nebývalé protesty proti vládnemu režimu v Sýrii, ktoré vypukli pred šiestimi týždňami, si doteraz vyžiadali životy 453 civilistov. V stredajšom telefonickom rozhovore pre tlačovú agentúru AFP to uviedol šéf mimovládnej organizácie Sýrske observatórium pre ľudské práva Rámí Abd ar-Rahman pôsobiaci v Londýne. Podľa vlastných slov má k dispozícii zoznam obsahujúci mená všetkých obetí ako aj miesta, kde prišli o život. Ako tvrdí, väčšina z nich pochádza z miest Dará a Homs tvoriacich ohniská nepokojov, vysoký počet mŕtvych však zaznamenali aj v mestách pozdĺž severného pobrežia Sýrie.
Ľudskoprávni aktivisti predtým uvádzali že snahy o potlačenie prodemokratických protestov majú na svedomí vyše 400 životov. Najnovšie obete hlásili opäť z mesta Dará pri hranici s Jordánskom, kde bezpečnostné sily údajne od pondelka zabili už najmenej 35 civilistov.
Diplomati EÚ budú diskutovať o zavedení sankcií voči Sýrii
Veľvyslanci členských štátov pri Európskej únii (EÚ) budú v Bruseli diskutovať o možnom zavedení sankcií voči režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada. V stredu to potvrdil hovorca vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonovej. Podľa neho sú na stole „všetky možnosti“, či sa však Brusel odhodlá k okamžitému a razantnému potrestaniu Sýrie, zatiaľ nie je isté.
„Ak tu existuje potreba pre prijatie konkrétnych opatrení, môže sa to urobiť veľmi rýchlo,“ povedal na tlačovej konferencii v Bruseli Ashtonovej hovorca Michael Mann. „Konáme tak rýchlo, ako to je to možné, ale samozrejme, najskôr musíme dosiahnuť dohodu v prípade všetkých 27 členských štátov,“ dodal. Mann vyjadril aj postoj únie k aktuálne prebiehajúcim zásahom voči sýrskym demonštrantom a strieľanie bezpečnostných zložiek na civilistov označil za „neakceptovateľné“.
Nemecko už v stredu potvrdilo, že jednoznačne podporuje sankcie EÚ voči Sýrii. Nepriamo s nimi predbežne vyjadrili súhlas aj Británia a Spojené štáty, ktoré požiadajú Bezpečnostnú radu Organizácie Spojených národov (BR OSN), aby útok Baššárových jednotiek na demonštrantov oficiálne odsúdila.
Sýrska armáda medzitým v stredu pokračovala v obsadzovaní mesta Dará, pričom sýrsky prezident al-Asad tam posiela stále ďalšie posily. Podľa viacerých svedkov vojaci strieľajú bez rozdielu na všetkých ľudí. Armáda v utorok zaútočila okrem mesta Dará aj na jedno z predmestí metropoly Damask a na pobrežné mesto Džablíh. Al-Asad sa rozhodol pre preventívne útoky na centrá opozície, pretože sa obáva ďalších protivládnych demonštrácií, ktoré by mohli ohroziť jeho režim. Pri protivládnych protestoch, ktoré v krajine trvajú od 15. marca, už zahynulo 400 ľudí.
Rada pre ľudské práva bude mimoriadne rokovať o Sýrii
Rada OSN pre ľudské práva sa bude na mimoriadnom zasadnutí v piatok zaoberať vojenským útokom na mesto Dará, centrum demokracie v Sýrii, uviedol v stredu hovorca OSN.
„Špeciálne zasadnutie sa začne 29. apríla o 11.00,“ povedal Cedric Sapey, hovorca Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). O potrebe rokovaní sa dohodlo 10 európskych krajín ako aj Japonsko, Mexiko, Južná Kórea, Senegal a Zambia. Pri vojenskom útoku na Dará zomrelo najmenej 35 osôb. Ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že pri útoku na odporcov sýrskeho režimu zomrelo približne 400 ľudí. Diplomati pôvodne plánovali zvolať špeciálne stretnutie o Blízkom východe, no posledný útok sýrskych jednotiek proti demonštrantom ich priviedol k potrebe okamžitých rokovaní.
Tradiční spojenci Sýrie ako Rusko, Čína, Kuba ako aj islamské krajiny Malajzia a Pakistan sú tiež členmi 47-člennej Rady OSN pre ľudské práva. Ľudskoprávni aktivisti uviedli, že piatkové zasadnutie bude „ranou pre kandidatúru Sýrie na členstvo v rade“. V dokumente z 1. marca Sýria oznámila OSN svoj záujem stať sa členom Rady OSN pre ľudské práva v rokoch 2012-2014, čím vyjadrila svoju „pripravenosť rešpektovať a podporovať všetky ľudské práva.“ O nových členoch rady má hlasovať Valné zhromaždenie OSN v máji.
Bezpečnostné sily Sýrie zastrelili ďalších 35 civilistov
Sýrske bezpečnostné sily zabili v meste Dará od pondelka už najmenej 35 civilistov. Informovala o tom miestna organizácia na ochranu ľudských práv Sawasiah.
Podľa jej údajov sú v meste, ktoré je centrom protivládnych protestov, odstavené aj dodávky vody, elektriny ako aj telekomunikačné spojenie. V nemocniciach dochádzajú zásoby krvi a mlieka pre deti.
Sýrska armáda v stredu pokračuje v obsadzovaní mesta Dará, pričom sýrsky prezident Baššár al-Assad do mesta posiela stále ďalšie posily. Podľa viacerých svedkov strieľajú vojaci bez rozdielu na všetkých ľudí. Armáda v utorok zaútočila okrem mesta Dará aj na jedno z predmestí metropoly Damask a na pobrežné mesto Džablíh. Al-Asad sa rozhodol pre preventívne útoky na centrá opozície, pretože sa obáva ďalších protivládnych demonštrácií, ktoré by mohli ohroziť jeho režim.
Pri protivládnych protestoch, ktoré v krajine trvajú už od 15. marca, zahynulo už 400 ľudí. Prezident al-Asad vo štvrtok paradoxne zrušil desaťročia trvajúci zákon o výnimočnom stave. Ten platil v krajine nepretržite od prevzatia moci stranou Baas v roku 1963. Prezident tiež podpísal dekrét o rozpustení obávaného štátneho bezpečnostného súdu a dekrét zakotvujúci právo na pokojné demonštrácie.