BRATISLAVA 29. mája (WEBNOVINY) – Dlhodobé neobsadenie postu riaditeľa Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) podľa bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Mitra neprispieva k vierohodnosti Slovenska vo vzťahu k obdobným inštitúciám. „Dlhodobé neobsadenie funkcie môže narúšať jej chod a vôbec potreby, ktoré má tento úrad plniť podľa zákona. Tento úrad má svoj význam najmä v prvkoch priemyselnej bezpečnosti, personálnej bezpečnosti, alebo predpokladov nominácií osôb do určitých funkcií,“ povedal pre agentúru SITA Mitro.
Podľa Mitra zahraničné inštitúcie monitorujú situáciu okolo nášho NBÚ. „Ja som pôsobil v spravodajských štruktúrach v čase zakladania NBÚ, s týmto úradom som spolupracoval a vtedy zahraničné inštitúcie veľmi vnímali, kto je tam, či je to čistá persóna, či bude v línii bezpečnostnej európskej politiky pokračovať atď. Je to v týchto kruhoch citlivo vnímané. Toto vnímanie sa môže preniesť potom aj do politickej sféry,“ zdôraznil. Podľa neho sú tieto inštitúcie taktné a zdržanlivé. „Ale v podtexte sa dá vycítiť, že by bolo dobré mať čím skôr kvalifikovaného riaditeľa NBÚ. Dá sa to vycítiť. Oni to nechajú na danú krajinu, že sama rozhoduje o tej veci, ale predsa to váhanie tam je a nejaký podtext, ktorý naznačuje, že by bolo dobré čím skôr a kvalifikovane obsadiť túto pozíciu. To sa dá vycítiť pri kuloárnych debatách,“
SaS zatiaľ neprešli dvaja kandidáti, ktorých navrhla ako kandidátov na čelo NBÚ. Na Jánovi Stanovi koaličným partnerom prekážala jeho minulosť, pretože pracoval v SIS za čias, keď ju viedol Ivan Lexa. „Funkcia Stana v SIS nebola podstatný rušivý moment, aby dotyčný nemohol vykonávať túto funkciu. Nejaká kolektívna vina, len samotný fakt, že pracoval na tomto úrade ešte neznamená, že by nemohol vykonávať túto funkciu. Zistilo sa, že to bol radový pracovník na určitom útvare analytického charakteru. Nemohol skoro žiadnym spôsobom ovplyvňovať chod služby a tie veci, ktoré sa diali v službe,“ uviedol Mitro. Podľa neho zo SIS v roku 1998 muselo odísť asi 10 % ľudí a 90 % tam zostalo. „A to na všetkých bude ten tieň? To sa mi nezdá. Preto treba pristupovať k ľuďom individuálne, nie kolektívne. Na dotyčného pána, podľa môjho názoru ani neexistuje poznatok, že by tam ten tieň bol,“ dodal.
Druhým kandidátom, s ktorým SaS nepochodila, bol sudca Peter Paluda. „Dokazuje to, že politici si vyberajú a navzájom sa napádajú a ak im nevyhovuje nejaký kandidát, hľadajú nejaké dôvody, prečo ho nechcú za nominanta. U pána Paludu sa neviem kvalifikovane vyjadriť. Je to právnik, je to sudca, teda má predpoklady, ktoré by boli vhodné na výkon tejto funkcie, ale ak sú tam nejaké osobnostné prekážky, ja o nich neviem,“ uviedol Mitro.
Podľa Mitra teraz príde na rad tretí kandidát. „Koalícia pozostáva zo štyroch strán, ktoré majú svoje osobitosti a ťažko sa pri takom množstve politických subjektov dohaduje na nejakej persóne. Buď jedna alebo druhá strana má stále výhrady alebo nejaké pripomienky atď. Čiže v nadväznosti na tú situáciu je to aj reálne a pochopiteľné. A možno práve týmto sitom prejdú tí najlepší,“ dodal.