Dôvera v štátne inštitúcie sa mení podľa toho, kto práve tvorí vládnu väčšinu, a ktorá politická strana je dominantná. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Radoslav Štefančík, ktorý tak okomentoval výsledky prieskumu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Z prieskumu vyplynulo, že v dôvere v štátne inštitúcie je Slovensko pod priemerov krajín OECD. Vláde dôverovalo v roku 2023 na Slovensku 31 percent občanov. Priemerná dôvera v inštitúcie krajín OECD je 39 percent.
„Kedysi parlamentu nedôverovalo veľmi veľa občanov, ale potom prišla vláda Smeru a dôvera v parlament sa zvýšila. Ľudia akoby nevedeli odlíšiť vládne strany od parlamentu. Akoby všetky inštitúcie fungovali len v závislosti od toho, kto je práve pri vládnucom kormidle,“ uviedol politológ.
Médiá sú nepriateľom populistických politikov
Prieskum OECD ukázal, že médiám na Slovensku dôveruje len 28 percent občanov. Ako Štefančík vysvetlil, médiá sú tradičným nepriateľom populistických politikov.
Alarmujúci stav medzi mladými ľuďmi, len menej ako polovica plánuje zostať na Slovensku
„Pre vlády, ktorej ministri majú na krku rôzne škandály, je vhodné obviňovať médiá z klamstva a manipulácie. Takýmto spôsobom populisti a nečestní politici vytvárajú zdanie, že nie oni ako politici, ale média klamú, a že informácia o nejakom korupčnom škandále je vlastne iba chorým výplodom ľudí pracujúcich v nejakom konkrétnom médiu,“ upozornil politológ a doplnil, že pre politikov je asi jednoduchšie obviniť médiá z klamstva, než dokázať svoju nevinu.
Potreba zmeny politickej kultúry
Podľa Štefančíka by muselo dôjsť k zmene politickej kultúry. Ľudia by podľa neho nemali vnímať politikov ako tých, ktorí im vládnu, ale ktorí reprezentujú ich záujmy, a ktorých si ľudia zvolili, aby vytvárali spoločenské blaho.
„Blaho pre všetkých ľudí a nielen pre seba. Ak však existuje vláda, ktorá si na jednej strane zdvihne platy, ak premiérovi ako jedinému doteraz slúžiacemu predsedovi vlády zavedie doživotnú rentu a potom na strane druhej spustí reálnu diskusiu o tom, či by nemala zrušiť niektoré z príspevkov pre zdravotne ťažko postihnutých ľudí, tak sa potom nemožno čudovať, že štátu dôveruje tak málo ľudí,“ uzavrel politológ.