Nemeckí súrodenci prehrali boj o právo na incest

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Puta
Foto: braypeople.ie

ŠTRASBURG 12. apríla (WEBNOVINY) – Tridsaťpäťročný Nemec, ktorého vo vlasti odsúdili na trojročné väzenie za incest, vo štvrtok prehral boj o právo na spolužitie so svojou o sedem rokov mladšou sestrou.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) totiž dal za pravdu nemeckým súdom, ktoré Patricka Stüblinga poslali za mreže za to, že so Susan Karolewskou splodil štyri deti.

V Nemecku je sexuálny styk medzi blízkymi príbuznými zakázaný, vo viacerých európskych krajinách vrátane Holandska, Francúzska alebo Španielska, to však neplatí.

Nemecké súdy ako hlavný argument uvádzali všeobecne dokázaný fakt, že u detí splodených v takýchto partnerských zväzkoch panuje extrémne vysoké riziko, že budú trpieť fyzickými aj duševnými postihnutiami. Stübling a Karolewská pritom majú štyroch potomkov, z ktorých dvaja sú naozaj hendikepovaní.

Partneri argumentovali právom na súkromie, ale aj tým, že takéto zdravotné riziko existuje aj u iných manželských párov a súdy im napriek tomu spolužitie nezakazujú. ESĽP sa však s týmto argumentom nestotožnil.

Stübling žil od svojich troch rokov v detskom domove, kam ho poslali pre obavy, že mu jeho od alkoholu závislý otec fyzicky ublíži. Keď mal sedem rokov, adoptoval si ho istý manželský pár. Neskôr sa mu podarilo vypátrať jeho biologickú rodinu vrátane sestry Susan, s ktorou sa zblížil po smrti ich matky v roku 2000.

Krátko na to spolu začali žiť a prvé dieťa splodili už v roku 2001. Pár však súdy rozdelili a tri zo štyroch detí im odobrali. Susan Karolewskú súdy neposlali na mreže preto, lebo podľa psychiatrov trpí osobnostnou poruchou, vďaka ktorej za svoje činy nie je plne právne zodpovedná.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské práva