BERLÍN 13. augusta (WEBNOVINY) – Vláda nemeckej kancelárky Angely Merkelovej v pondelok vyhlásila, že občania Nemecka nie sú terčom programov hromadného sledovania zo strany amerických či britských tajných služieb.
Reaguje tak na rozruch vyvolaný odhaleniami Američana Edwarda Snowdena, podľa ktorého Spojené štáty a Británia sledujú komunikáciu miliónov bežných ľudí.
Týždenník Der Spiegel pritom uviedol, že americká Národná bezpečnostná agentúra (NSA), pre ktorú Snowden pracoval, zhromažďuje taktiež údaje z nemeckej elektronickej pošty, internetových debát a telefonátov.
Podľa šéfa Merkelovej úradu zodpovedného za tajné služby Ronalda Pofallu však americkí a britskí partneri „ubezpečili, že rešpektujú nemecké zákony“. Vyjadril sa tak po neverejnom vystúpení pred kontrolným výborom parlamentu, ktorého predseda Thomas Opperman nevylúčil ani predvolanie samotnej kancelárky. Tá by podľa neho mala od USA „požadovať transparentnosť, akú sľuboval (prezident Barack) Obama“.
Merkelová sa na jednej strane snaží zachovať priateľské vzťahy s Washingtonom, ktorý chce Snowdena postaviť pred súd, zároveň by však mala pred septembrovými voľbami presvedčiť nemeckých voličov, že chápe ich rozhorčenie nad správami o sledovaní ich komunikácie. Opakovane pritom vyhlásila, že povinnosťou štátu je chrániť svojich občanov pred hrozbou terorizmu, no použité prostriedky musia byť primerané. Opozícia Merkelovej vyčíta, že nevyvíja dostatočný nátlak na Washington, aby poskytol odpovede na otázky týkajúce sa rozsahu aktivít NSA. Objavili sa pritom informácie, že s Američanmi spolupracovali aj nemeckí agenti.