Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) upozorňuje v najnovšom analytickom komentári na dlhodobú stagnáciu výkonu slovenskej ekonomiky, ktorú negatívne ovplyvňuje nízka produktivita práce a nekontrolovateľné zdaňovanie podnikov.
Naša ekonomika v rebríčku OECD
Podľa výkonného analytika RÚZ, Alexandra Karšaya, za zaostávanie slovenskej ekonomiky zodpovedá absencia strategického plánovania a koordinácie vládnych politík v oblasti podnikania a energetiky.
„Naša ekonomika sa z hľadiska čistých príjmov a produktivity nachádza na nelichotivých umiestneniach v dolnej časti rebríčka OECD,“ konštatuje viceprezident RÚZ Vladimír Bakeš.
Kmec diskutoval so zamestnávateľmi o pláne obnovy, žiadajú zrýchlenie povoľovacích procesov – FOTO
Údaje OECD potvrdzujú, že vyššia produktivita práce je kľúčová pre dosiahnutie vyššej životnej úrovne. V krajinách, ako je Fínsko či Holandsko, majú finančné ťažkosti len niečo cez 5 % obyvateľov, zatiaľ čo na Slovensku je to viac ako 25 %.
Opatrenia na zvýšenie produktivity práce
Ekonomické prostredie na Slovensku je podľa Bakeša nepriaznivé, firmám sa tu nepodniká ľahko a výsledkom je nízky prílev zahraničných investícií. RÚZ navrhuje opatrenia na zvýšenie produktivity práce, ako sú odbúravanie byrokracie, znižovanie daňového a odvodového zaťaženia a vytváranie priaznivých podmienok pre podnikanie.
„Európske a slovenské podniky dnes za tú istú elektrinu platia dvakrát až trikrát viac ako konkurenti v USA, čo im sťažuje konkurencieschopnosť,“ dodáva Karšay.
Únia zamestnávateľov zdôrazňuje potrebu vzdelanej a zručnej pracovnej sily, rozvoj priaznivých obchodných vzťahov a stabilné verejné financie pre dosiahnutie vyššej ekonomickej výkonnosti Slovenska.