Nebojte sa, Baššár al-Asad padol, kričali povstalci na ľudí vo väzniciach - FOTO, VIDEO

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Syria
Sýrčania oslavujú príchod opozičných bojovníkov v sýrskom Damasku v nedeľu 8. decembra 2024. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Sýrska metropola Damask sa ocitla v eufórii po tom, ako povstalci prenikli do ponurých väzníc a bezpečnostných centier režimu Basšára al-Asada, aby oslobodili politických väzňov.

Spisovateľ Baššár Barhúm, ktorý strávil sedem mesiacov v cele, bol zmierený s tým, že čaká na vlastnú popravu. „Namiesto toho, aby som zajtra zomrel, mi Boh dal nový život,“ uviedol pre agentúru AP po svojom prepustení.

V niektorých väzniciach boli ženy s deťmi

Videá zverejnené na sociálnych sieťach zachytili oslavy, kde desiatky bosých väzňov vybiehali z väzníc, mnohí len s minimom oblečenia na sebe. „Nebojte sa, Baššár al-Asad padol,“ kričali povstalci smerom k väzňom.

Situácia bola podobná aj na ďalších miestach, napríklad v známom vojenskom väzenskom tábore Saydnaya severne od Damasku, kde ženy s deťmi krikom vítali povstalcov rozrážajúcich zámky na ich celách.

Väznice šírili strach

V roku 2013 sýrsky vojenský prebehlík, známy ako „Cézar“, prepašoval viac ako 53-tisíc fotografií, ktoré podľa ľudskoprávnych skupín jasne dokazovali nekontrolovateľné mučenie, ale aj choroby a hladovanie v sýrskych väzenských zariadeniach.

Lina Khatib zdôraznila, že al-Asadove väznice neslúžili len na izoláciu jeho oponentov, ale aj na udržiavanie atmosféry strachu medzi bežnými ľuďmi. „Strach z al-Asadových väzníc pestoval medzi Sýrčanmi veľkú nedôveru,“ poznamenala.

Amnesty International a ďalšie skupiny tvrdia, že v zariadení Saydnaya boli každý týždeň tajne popravené desiatky ľudí, pričom sa odhaduje, že v rokoch 2011 až 2016 bolo zabitých až 13-tisíc Sýrčanov.

Syna hľadal medzi väzňami dve hodiny

Omar Alshogre, bývalý väzeň a teraz advokát venujúci sa ľudským právam, so záujmom sledoval z bezpečia svojho domova zábery z osláv. „Stovky demokracií vo svete neurobili nič, aby im pomohli,“ poznamenal.

Napriek oslavám v uliciach Damasku mnohí príbuzní nezvestných, ako Bassám Masrí, hľadali svojich blízkych pri bezpečnostných centrách, dúfajúc, že ich medzi oslobodenými nájdu.

Masrí pátral po synovi, ktorého vláda zadržala od začiatku povstania v roku 2011. „Táto radosť nebude úplná, kým neuvidím svojho syna vonku. Hľadal som ho dve hodiny. Držali ho 13 rokov,“ vyjadril svoje pocity Masrí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Baššár al-Asad