Názov materská „dovolenka“ hnevá nejednu matku. Mal by sa podľa odborníkov zmeniť?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Matka, dieťa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovo „dovolenka“ sa nám často spája s časom, kedy nemáme pracovné povinnosti a môžeme sa slobodne rozhodovať o tom, čo robíme a ako trávime svoj čas. V  prípade materskej dovolenky znie slovo dovolenka už protirečivo a nepatrične, ak sa tak nazýva čas, kedy svoje záujmy a potreby podriaďujeme vo veľkej miere potrebám a starostlivosti o dieťa.

Slovenská sociologička Zuzana Kusá však upozorňuje na to, že slovo dovolenka je odvodené od slov „dovoliť“. Dovolenka od práce, či už platená alebo neplatená, vznikla vďaka tlaku zamestnancov a ich politických zástupcov, ktorí presadili zákony umožňujúce zamestnancom určitý počet dní voľna bez sankcií.

Dovolené voľno na starostlivosť o dieťa

„Slovo dovolenka v prípade tzv. materskej teda by sme mali čítať ako obdobie, keď je nám dovolené nepracovať pre zamestnávateľa, ktorý nám po opäť zákonom určené obdobie musí garantovať naše pracovné miesto. Na Slovensku a v Česku je toto obdobie jedno z najdlhších, možno najdlhšie na svete, no ani u nás a ani v Česku neprevažuje medzi obyvateľstvom názor, že ide o obdobie rekreácie a oddychu. Ide o zákonné a dovolené voľno na starostlivosť o dieťa,“ vysvetľuje Zuzana Kusá.

Na rozdiel od dovolenky určenej na osobný oddych a obnovu síl už finančnú podporu počas 6 mesiacov materskej dovolenky nefinancuje zamestnávateľ, ale Sociálna poisťovňa a to tiež len pre rodičov, ktorí boli dostatočne dlho nemocensky poistení.

Podľa Kusej mamičky a rodiny často namietajú, že materská nie je „dovolenka“, pretože všetok svoj voľný čas venujú výchove dieťaťa. Tieto výhrady však väčšinou zostávajú len povzdychom, nie snahou o zmenu zákona.

Výhrada voči slovu „dovolenka“

Výhradu spoločnosti voči výrazu „dovolenka“ pripúšťa aj Daniel Gerbery z Inštitútu pre výskum práce a rodiny, keďže materská dovolenka neodráža povahu aktivít a zodpovednosti, ktorú rodič má.

Áno, výhrada k tomuto pojmu sa pravidelne objavuje v sociologických výskumoch. Ale bola už niekoľkokrát formulovaná aj vo verejnom priestore – v mediálnych vystúpeniach expertov a expertiek ako aj politikov a političiek,“ uvádza Daniel Gerbery.

Podľa jeho slov sa treba skutočne zamyslieť nad nájdením adekvátneho pomenovania pre tieto formatívne obdobia života rodiny, ktoré by nezľahčovalo a nebanalizovalo úlohu matiek a otcov. Zdôrazňuje, že ako o veciach rozprávame, ovplyvňuje aj to, ako o nich premýšľame, a v akej podobe inštitucionalizujú naše očakávania.

Radovan Ďurana, analytik z INESS, je názoru, že zmena termínov len z dôvodov korektnosti by bola zbytočným nákladom učenia sa, a ničomu by nepomohla. Ďaleko dôležitejšie je podľa neho viesť diskusiu o tom, ako znížiť verejné výdavky v tejto oblasti pomocou testovania príjmov a majetku, a ako skrátiť toto obdobie bez práce, ktoré je hlavnou príčinou platovej nerovnosti na Slovensku.

Z materskej na rodičovskú?

Zmenou v názve by podľa Zuzany Kusej mala prejsť aj „materská“, keďže postupom rokov čoraz viac otcov ostáva na materskej s deťmi namiesto svojich manželiek. Na „rodičovskú dovolenku“ sa však nemôže premenovať, keďže toto označenie je už rezervované.

Rodičovská dovolenka je u nás na Slovensku obdobie voľna rodiča určené na starostlivosť o dieťa do troch rokov, v prípade zlého zdravotného stavu do šiestich rokov veku dieťaťa, kedy za toto obdobie poberá rodič príslušný príspevok.

Toto voľno a príslušný príspevok môže čerpať otec, matka alebo iná osoba, ktorej bolo dieťa  zverené do starostlivosti.

Nie už dosť patričný názov tejto dávky nemocenského poistenia by sa mohol  zmeniť tak, že by vyjadroval nie jej typického poberateľa ale jej účel, teda napríklad na náhradu mzdy počas ranej starostlivosti o dieťa,“ navrhuje sociologička.

S nastavením nových označení pre vhodnú diferenciáciu medzi rôznymi obdobiami starostlivosti o dieťa súhlasí aj Daniel Gerbery.

Čoraz viac otcov ostáva s deťmi na materskej

Presvedčenie, že na materskej má byť iba žena, sa podľa sociologičky postupne mení. Otcovia majú na Slovensku možnosť poberať materské za rovnakých podmienok ako matky, čo mnohí využívajú, najmä vďaka finančnej výhodnosti a garantovanému návratu do práce.

Údaje Sociálnej poisťovne potvrdzujú rastúcu popularitu materskej dovolenky medzi mužmi v roku 2014 čerpalo materské 717 mužov  a tvorili len 1,3 % poberateľov materskej dávky. V  roku 2019 materskú dávku poberalo až 18 002 mužov a tvorili viac ako pätinu poberateľov tejto dávky,“ uvádza Zuzana Kusá.

Zavedenie otcovskej dávky na dvojtýždňové voľno po narodení dieťaťa tento trend ešte posilnilo. Podiel mužov na materskej sa v posledných rokoch pohybuje okolo 17 – 19 %, čo je výrazná zmena oproti minulosti, keď sa starostlivosť o dieťa považovala výlučne za ženskú úlohu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Radovan ĎuranaZuzana Kusá
Firmy a inštitúcie INESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýzInštitút pre výskum práce a rodiny (IVPR)Sociálna poisťovňa