Prírode oveľa viac škodia plastové vrecúška, fólie a iné mäkké plasty. Miera recyklácie PET fliaš a plechoviek je už dnes pomerne vysoká.
Predstava, že sa v prírode a na uliciach už nikdy nebudú váľať plastové fľašky, je lákavá. Aj preto znie nápad z dielne envirorezortu zálohovať PET fľašky a plechovky skvele. Ministerstvo si od zálohovania sľubuje najmä väčšiu mieru recyklácie týchto obalov. Aspoň v prípade pivových fliaš to funguje výborne. Podľa Inštitútu Enviromentálnej politiky sa vracia až 98 fliaš od piva, ktoré sa dnes zálohujú.
Neporiadok z prírody nezmizne
Nápad so zálohovaním plastových fľašiek a plechoviek je populárnym opatrením. Odborníci v oblasti recyklácie si však nemyslia, že dopady budú len a len pozitívne.
„PET fľaše sú pre verejnosť „benchmarkom“ triedeného zberu a sú najlepšie zbieraným obalovým materiálom i teraz. Na ostatný odpad na uliciach a v prírode (littering) s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať zavedenie zálohovania výrazný dopad,“ hovorí Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu a marketing spoločnosti Envi-Pak. Táto firma sa zaoberá manažmentom odpadu na celom Slovensku.
„Z verejných priestranstiev pravdepodobne vymiznú PET fľaše a plechovky, je však možné sa domnievať, že spotrebitelia, ktorí sa neštítia zahodiť tieto obaly do voľnej prírody, budú dávať prednosť lacnejším – nezálohovaným obalom a tie budú nahradené napríklad nápojovými kartónmi alebo inými plastovými obalmi,“ dodáva Katarína Kretter.
Máme väčší problém
Podľa Inštitútu Enviromentálnej politiky je miera recyklácie PET fliaš a plechoviek asi 60 percent. Zálohovaním by sa mala miera recyklácie zvýšiť až na 90 percent. Vrátené obaly sa totiž nebudú znova plniť, ako sa to robí napríklad so sklenenými fľaškami. Všetko sa bude zbierať a recyklovať.
Odborníci z Envi-Pak však upozorňujú, že hoci ide o vypuklý problém, nie je najväčší. Plastové fľaše a hliníkové plechovky tvoria menej ako dve percentá hmotnosti všetkých odpadov. Zároveň patria medzi materiály, ktoré sa recyklujú najviac a po zavedení zálohovania sa miera ich recyklácie ešte zvýši.
„Náklad na recykláciu ostatných v dnešnej dobe problematickejších druhov, ako napríklad fólií, téglikov z jogurtov a podobne, sa však zvýši predpokladane o 27 %,“ dodáva Katarína Kretter. Práve tieto spomínané obaly sú oveľa väčším problémom, ako fľaše či plechovky. Ich recyklácie je zložitá a často aj nemožná. PET fľaše a plechovky sa recyklujú veľmi jednoducho.
Zber a triedenie treba zlepšiť
Zálohovanie jednorazových obalov určite prispeje k väčšej miere recyklácie, no ako upozorňujú experti na odpad, treba zlepšiť aj zber, triedenie a recykláciu ostatných druhov odpadov. A to znamená najmä väčšiu angažovanosť nás, občanov.
„Máme za to, že pred samotnou diskusiou o zavedení zálohovania jednorazových plastových obalov a plechoviek je nevyhnutné stabilizovať rozvoj triedenia komunálnych odpadov na Slovensku. Pred tým ako sa otvorí nová diskusia o možnom zefektívňovaní systému zberu jednotlivých materiálov je v prvom rade potrebné zvýšiť angažovanosť obyvateľstva v triedenom zbere všetkých obalov (komodít),“ vysvetľuje Katarína Kretter.