Ísť po stromček do lesa je najhorší nápad. Ak chcete naozaj ušetriť, kúpte si ho priamo od lesníkov.
Živý, či umelý, nízky či vysoký, väčšina z nás si kupuje a inštaluje vianočný stromček na poslednú chvíľu. Napokon, je to najlepší čas. Stromček z obchodu môžete smelo dať rovno do obývačky. Ako postupovať, aby bol tohtoročný stromček ekologický, ale zároveň krásny a dlho vydržal? Máme pre vás kompletný návod.
Živý verzus umelý
Umelé vianočné stromčeky sú ekologickejšie iba na prvý pohľad. Nielenže nešetria lesy, ale obvykle sú nerecyklovateľné a pri ich výrobe a likvidácií sa narobí viac škody, ako osohu. Dnešné živé stromčeky sa pestujú na plantážach, takmer ako zemiaky. „Pri pestovaní týchto stromčekov nebola použitá žiadna chémia zaťažujúca prírodu. Naopak, lesné plochy boli cielene zachované pre ďalší rast,“ vysvetľuje Daniel Brychta, odborník z oddelenia záhrady v projektových marketoch Hornbach.
Ďalšou možnosťou je stromček v kvetináči. Ten je zo všetkých možností najviac ekologický. Vyžaduje však pomerne náročnú starostlivosť a citlivé prechody medzi vyhriatym domom a mrazmi vonku.
Zdroj stromčeka
Ak sme si už vybrali živý, respektíve odrezaný stromček, stále nemáme úplne vyhraté. Zvyk odrezať náhodným výberom stromček z lesa je naozaj zlý nápad. Zlý nápad je to aj v prípade, že režete jedličku na svojom vlastnom pozemku.Podľa veľkosti stromu môže byť vašm trestom pokuta v stovkách eur, ale aj väzenie.
Rezané stromčeky z hobbymarketov väčšinou pochádzajú z plantáží v Nórsku. Pestujú sa tam najmä kvôli lepšej klíme pre najčastejšie ponúkaný druh stromu- nordmandskú jedľu. „Najväčší záujem je o dánske jedle Nordmann Gold. Majú krásny pravidelný tvar a bohaté ihličie, ktoré až tak nepichá. Jedle sú odolnejšie voči teplotným zmenám, preto vydržia dlhšie a v miestnosti takmer neopadávajú,“ hovorí Daniel Brychta, odborník z Hornbachu.
Tento druh stromčeka sa u nás kvôli teplu takmer nedá pestovať. Takže v prípade, že túžite po lokálne vypestovanom stromčeku, choďte za lesníkmi. Podnik Lesy SR každoročne predáva smreky, borovice a jedličky nielen z tzv. výchovných zásahov, ale aj z vlastnej plantáže Semenoles. Zoznam predajných miest nájdete na ich webe.
„Na týchto predajných miestach závodov sú však predávané stromčeky, ktoré sa získali pri výchovných zásahoch v mladých porastoch a za normálnych okolností by boli ponechané v lese. Jedná sa o naše pôvodné dreviny ako smrek obyčajný, jedľa biela a borovica, ktoré však kvalitou a tvarom nemôžu konkurovať stromčekom pestovaným na plantážach,“ uvádza hovorca podniku Lesy SR Pavel Machava.
Tieto stromčeky sú navyše pomerne lacné. Veľký strom kúpite už za 5 eur, menší aj za menej. Cena nórskych jedlí v hobbymarketoch začína na 9,90 eur. Navyše, slovenské stromčeky sú ešte ekologickejšie, keďže nemuseli cestovať zo severu.
Stromček je doma
Ak stromček neplánujete ihneď umiestňovať do izby a zdobiť, môžete ho nechať na balkóne, v garáži, alebo vonku. Ak takúto možnosť nemáte, stromček dajte rovno do obývačky do stojana s vodou. V teple a bez vody by uschol a opadal.
„V domácich podmienkach postačí kúpený stromček uložiť do Vianoc v pivnici, alebo na mieste kde nie je vysoká teplota. Spodnú časť kmienka odporúčame vložiť do nádoby s vodou, čo napomôže spomaleniu jeho usychania a následnej straty ihličia,“ radí Pavel Machava.
Stromčeky často dávame do stojanov bez vody, čo je však chyba. takýto strom po niekoľkých dňoch uschne. Správajte sa ku stromčeku ako ku kvetom vo váze. Najlepšie je zrezať spodnú časť a dať ju do nádoby s vodou. Najlepšie poslúži vedro s veľkými kameňmi. Tie poslúžia ako závažie a udržia stromček vzpriamený. Zároveň sa do vedra dá naliať voda, takže stromček nevyschne tak ľahko a vydrží veselý a zelený až do januára.
„Vianočný stromček neumiestňujte na slnko alebo k radiátoru. Keď ho budete chcieť ozdobiť, postavte a pripevnite ho do stojanu so zásobníkom vody, vďaka čomu zostane dlhšie čerstvý a zelený,“ radí D. Brychta z Hornbachu.
Čo s ním po Vianociach
Zbaviť sa rezaného stromčeka je oveľa jednoduchšie a ekologickejšie, ako vyhadzovať ten umelý. Umelé stromčeky síce vydržia niekoľko rokov, no ich likvidácia je zložitá. Keďže sa vyrábajú z nerecyklovateľného plastu a kovu, končia na skládkach a rozkladajú sa stovky rokov. Nedajú sa ani spáliť, ani použiť znova.
Keď doslúži živý stromček, dôkladne ho oberte od všetkých ozdôb a háčikov a vyhoďte do kompostu. Suché konáriky môžete aj spáliť v krbe alebo vonku vo vatre. Ak má vaše mesto či obec kompost (hnedé kontajnery), tak bude úplne stačiť, keď stromček položíte ku smetnému košu. Smetiari ich zbierajú a dávajú na kompost. Ten neskôr poslúži ako hnojivo.