Popri klasickej cyklistike naberá vo Vysokých Tatrách na popularite aj Gerlaching. Jeho základnou myšlienkou je nájsť si ľubovoľný kopec a nastúpať na ňom počas jedného výjazdu výšku 2 655 metrov.
Ako pre agentúru SITA priblížila riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lenka Potočná, práve taká je nadmorská výška najvyššieho vrchu Slovenska – Gerlachovského štítu.
Ako dodala, každoročne sa do tejto výzvy zapája množstvo priaznivcov cyklistiky a športu, ide podľa nej o Everesting po slovensky.
Nejde o preteky
Cyklisti si môžu vybrať ľubovoľný kopec či trasu, podmienkou je nastúpanie daného počtu kilometrov, a teda prejdenie zvolenej trasy niekoľkrát.
Štrbské Pleso opäť zaplnili člnky, letnú turistickú sezónu otvorili symbolickým odomknutím vodnej hladiny (video+foto)
„Vzhľadom k tomu, že cyklistika aj v Tatrách naberá na atraktivite a popularite ako šport samotný, pribúdajú aj cyklisti, ktorí sa do tejto výzvy zapájajú,“ potvrdila Potočná.
Pripomenula, že nejde o preteky, ale aktivitu pre fanúšikov športu a pohybu, ktorá je určená skôr pre skúsenejších. K spopularizovaniu tohto športu podľa jej slov napomáhajú aj viaceré nové cyklistické chodníky a trasy.
Kde je to možné absolvovať?
Tatranec Boris Suchánek, ktorý sa venuje aj cyklistike, pripomenul, že výzva je platná, keď sa realizuje na jednom kopci alebo vrchole.
„V podmienkach Tatier je to možné napríklad na Popradskom plese či v smere na Sliezsky dom,“ uviedol pre SITA. On sám absolvoval výzvu na úseku Tatranská Polianka – Sliezsky dom.
„Vychádza to skoro presne, trasu je potrebné absolvovať štyrikrát v priebehu 24 hodín,“ dodal. Výzvu podľa jeho slov dokážu zvládnuť aj športovci, ktorí sa cyklistike venujú amatérsky. „Dôležité je rozložiť si sily, začať skôr ráno, pripraviť si vhodnú stravu, tekutiny či suché oblečenie na výmenu,“ poradil.