V Tatranskom národnom parku pribudli na viacerých miestach prvé tabule, ktoré majú návštevníkov upozorniť na to, aby neprikrmovali zver. Inštalovali ich najmä v lokalitách, kde to turisti zvyknú robiť.
Zvieratám môže naša strava uškodiť
Tabule s nápisom „Kŕmením nám ubližuješ a ohrozuješ aj seba“ budú postupne pribúdať. Informovala o tom dnes Správa Tatranského národného parku.
Výberové konania na riaditeľov národných parkov majú byť otvorenejšie, Budaj chce prilákať skúsených manažérov
„V okamihu, keď človek naťahuje ruku s rožkom či jabĺčkom, aby sa o dobroty z batoha podelil napríklad s líškou alebo kačkou, si neuvedomuje, že zvieratám robí medvediu službu. Ich tráviaca sústava totiž nie je prispôsobená na ľudskú stravu a takéto maškrtenie môže mať pre ne dokonca aj fatálne následky,“ vysvetlila správa národného parku na sociálnej sieti.
Zvieratá si na maškrty ľahko zvyknú
Naučiť sa prijímať potravu od človeka podľa nej nie je pre zvieratá problém, horšie je to s ich odučením.
„Ak si na ľahko dostupné maškrty zvyknú, začnú ľudskú spoločnosť aj samy vyhľadávať a čoraz nástojčivejšie sa dožadovať prestretého stola. Odmietnutie môže vyústiť až do agresivity, vylúčený nie je ani útok. Hoci je v tom zviera zväčša nevinne, za takéto správanie napokon spravidla zaplatí smrťou,“ poznamenali ochranári.
Človek môže aj ochorieť
Správa TANAPu rovnako pripomenula, že nadmerná konzumácia pečiva vtákom spôsobuje tráviace problémy. Následný pocit sýtosti môže mať za následok, že budú odmietať inú stravu, ktorá je nevyhnutná pre ich správny vývoj. Pre človeka môže byť zase nebezpečné kŕmenie líšky.
Kamzíky sa budú spočítavať na oboch stranách Tatier, ich jarná inventúra nebola úspešná
„Kŕmenie z ruky je určite výnimočným zážitkom, no treba myslieť na to, že práve líšky sú rezervoárom rôznych parazitov, z ktorých niektoré sú prenosné i na človeka a vyvolávajú závažné ochorenia,“ varujú zamestnanci národného parku.