V národnej prírodnej rezervácii Sivá Brada pri Spišskom Podhradí pribudlo drevené zábradlie. Vytýčili ním trasu od parkoviska smerom k známemu gejzíru a do kopca smerom ku kaplnke.
Ako vysvetlil riaditeľ Správy Národného parku Slovenský raj Tomáš Dražil, urobili tak z troch dôvodov. So zámerom budovania zázemia pre turistov, zlepšenia dostupnosti, no predovšetkým dlhodobej ochrany vzácnych biotopov slanomilnej a teplomilnej vegetácie.
Turistický rozvoj
Na území národnej prírodnej rezervácie so štvrtým stupňom ochrany bol donedávna voľný pohyb ľudí tolerovaný, v súčasnosti je už podľa Dražila zakázaný. Zábradlie tak vymedzuje oficiálne uzákonenú trasu chodníka, ktorý sa zároveň napája na Spišský Jeruzalem.
Od ničivej víchrice Alžbeta lesníci vysadili v Tatrách viac ako osem miliónov sadeníc (foto)
Správa Národného parku Slovenský raj monitoruje Sivú Bradu s biotopmi prímorského charakteru už 24 rokov. Dlhší čas pracuje aj na zmene jej tváre, čo sa týka turistického sprístupnenia a vybudovania zázemia. Za sebou má zmeny v územnom pláne.
„Nejde všetko ideálne, ale určite v blízkej budúcnosti čaká Sivú Bradu turistický rozvoj, a tak musí byť ochrana prírody pripravená na očakávanú výrazne vyššiu návštevnosť,“ skonštatoval Dražil. Aj práve z tohto dôvodu sa rozhodli usmerniť pohyb ľudí umiestnením zábradlia.
Zábradlie financovali z fondu
„Na Sivú Bradu ku kaplnke chodí aj mnoho starších ľudí. Zaujíma ich kaplnka, prípadne krajina, nie biotopy. Práve pre tých je určené zábradlie, teda môžu sa pohodlnejšie dostať na vrchol kopca. Určite to ocenia. Čiže zábradlie nemá len ľudí naviesť na trasu chodníka, ale aj byť pomôckou k lepšej dostupnosti,“ vysvetlil riaditeľ správy národného parku.
Zábradlie z dubového dreva v hodnote 20-tisíc eur bolo financované z Environmentálneho fondu vďaka projektu Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky SR, ktorá je správcom pozemkov v rezervácii.
„Sme radi, že sa nám podarilo vytvoriť chodník, ktorý bude slúžiť verejnosti, a hlavne tak bude zabezpečená dlhodobá starostlivosť o vzácne biotopy, a takto aj chránená celá národná prírodná rezervácia,“ poznamenala v piatok pri návšteve lokality Svetlana Pitáková z komunikačného odboru ŠOP SR.
Domov pre unikátne biotopy
Pripomenula, že Sivá Brada je domovom predovšetkým unikátnych slanomilných biotopov, viazaných na vývery prameňov, ale aj krasových stepí, ktoré prevládajú na travertínovej kope.
Aktivisti varujú pred ďalšou zbytočnou ťažbou dreva v Nízkych Tatrách, môže viesť k zničeniu cenného zmiešaného lesa
„Tieto biotopy sú rôzne odolné proti zošliapávaniu návštevníkmi, slanomilné sú veľmi citlivé, teplomilné majú väčšiu odolnosť,“ ozrejmil Dražil. Keďže ľudia doteraz terénom chodili voľne, erózia pôdy a ničenie biotopov boli viditeľné na stále sa rozširujúcej a udupanej ploche časti pod chodníkom a v blízkosti výverov vôd.
Sivá Brada je súčasťou chráneného územia NATURA 2000 a v súčasnosti jedinou živou travertínovou kopou na Slovensku. V lokalite sa nachádza šesť biotopov európskeho významu, dva živočíchy európskeho významu a jedna rastlina európskeho významu. Celkovo tam bolo na relatívne malom území identifikovaných až 250 druhov vyšších rastlín.