Počas tradičného Dňa vínnych pivníc bude v sobotu 20. októbra v Trnave ponúkať svoje vína šesťdesiat vinárov z celého Slovenska. V centre mesta budú mať k dispozícii 33 priestorov, predovšetkým pivníc.
Organizátori z Vincechu – trnavského spolku priateľov vína dali v tomto roku do predaja 780 takzvaných vínnych pasov, tie sú však už vypredané.
Unikátne priestory
Deň vínnych pivníc býva každoročne príležitosťou nielen na degustáciu a porovnávanie vín, ale aj na návštevu pivníc. Mnohé z nich sú bežne neprístupné. K takým patria pivnice na Františkánskej alebo Halenárskej ulici, ktoré prešli počas stáročí len minimálnymi úpravami a ešte aj dnes majú napríklad hlinenú podlahu.
Sprístupnená bude aj pivnica vo veži historického opevnenia Trnavy na Františkánskej ulici a mnohé ďalšie. Atraktívne priestory nájdu priaznivci vína aj na radnici. „V tomto roku to budú štyri priestory, ktoré patria k najstaršej časti budovy radnice. Okrem gotickej pivnice to bude aj bývalá strážnica, bývalá zbrojnica a jeden priľahlý priestor,“ povedal hovorca trnavskej radnice Pavol Tomašovič.
Vinárska tradícia
Vincech – trnavský spolok priateľov vína Dňom vínnych pivníc už šestnásť rokov pripomína dávnu vinársku tradíciu spojenú s Trnavou. Prvé slobodné kráľovské mesto na území dnešného Slovenska patrilo medzi najaktívnejších vývozcov vína v Uhorsku a v mnohých domoch si mešťania budovali rozsiahle pivnice na uskladnenie vína.
Trnavčania vlastnili v minulosti množstvo vinohradov v chotároch dnešnej Rače, Vajnôr, Svätého Jura, Pezinka, Modry a v ďalších dodnes vychytených vinohradníckych lokalitách. V 14. – 15. storočí patrila Trnava k najväčším hráčom v obchode s vínom.