Verejnosť by mala mať prístup k údajom o ťažbe dreva a hospodárení v lesoch. Pomôcť majú nové technológie, ako GPS v kamiónoch, či mobilná aplikácia.
Rozdelená spoločnosť
Hospodárenie v slovenských lesoch by malo byť transparentnejšie a verejnosť by mala byť o vykonávaných činnostiach informovaná. Povolenia na ťažbu dreva ako aj nakladanie s vyťaženým drevom by mali byť verejne dostupné na internete, zvýšiť by sa mali pokuty za nelegálnu ťažbu. Konštatoval to Inštitút environmentálnej politiky (IEP) pri ministerstve životného prostredia. Hospodárenie v lesoch totiž polarizuje spoločnosť a práve tento stav komplikuje hľadanie funkčných riešení, ako na Slovensku k lesom pristupovať. IEP venuje téme hospodárenie v lesoch pozornosť aj v novej Envirostratégii 2030.
„Údaje budú môcť byť následne využité na tvorbu analýz, aplikácií či iných riešení, ktoré sprehľadnia hospodárenie v lesoch, upokoja verejnosť a v konečnom dôsledku pomôžu samotným obhospodarovateľom,“ vysvetľuje riaditeľ IEP Martin Haluš. Slovensko by sa podľa neho mohlo inšpirovať aj v zahraničí, napríklad v Bulharsku, kde sú všetky dostupné údaje ako povolenia na ťažbu vrátane histórie ich zmien verejne dostupné na internete a prepojené na mapu.
Ostro sledované drevo
Envirostratégia 2030 sa zaoberá aj otázkou, ako môže verejnosť kontrolovať už vyťažené drevo. Napríklad nákladné autá prevážajúce drevo by mali byť vybavené GPS systémom. Jeden z nástrojov na zvýšenie verejnej kontroly by mohla byť aj mobilná aplikácia, v ktorej by si každý mohol okamžite preveriť, či ide o legálnu alebo nelegálnu ťažbu. „Samozrejme, je potrebné verejnú kontrolu podoprieť aj adekvátnymi sankciami. Preto navrhujeme zvýšiť spoluprácu Stráže ochrany prírody a orgánov činných v trestnom konaní a zvýšiť aj samotné sankcie pri porušení zákona,“ hovorí Haluš.
Zákon na ochranu dreva už na Slovensku platí od 1. júla 2018. „Tvrdo zakročíme proti každému, kto by sa chcel obohacovať na nelegálne získanom dreve. Zákonom zamedzujeme vstupu dreva z nezákonnej ťažby, či už zo Slovenska, zo zahraničia alebo výrobkom z takéhoto dreva na vnútorný trh EÚ prostredníctvom Slovenskej lesnícko-drevárskej inšpekcie. Za porušenie tohto zákona budú hroziť sankcie až do výšky 200 tisíc eur,“ uviedla vicepremiérka a ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná k zákonu.