Tatry i Pieniny majú za sebou veľké upratovanie. Viac ako 1 400 dobrovoľníkom sa v rámci 41. ročníka akcie Čisté hory podarilo vyzbierať dokopy takmer deväťsto kilogramov odpadu.
Vo vreciach aj tentokrát končili najmä obaly od potravín, plastové a sklenené fľaše, našli sa však aj pneumatiky, železný šrot, plechy či stavebný odpad.
Hoci sa akcia koná vždy v poslednú septembrovú sobotu, už počas týždňa sa do upratovania pustili viaceré školy a ďalší dobrovoľníci sa do čistenia dolín zapojili ešte aj v nedeľu, informovala dnes Martina Petránová, koordinátorka vonkajšej komunikácie Štátnych lesov Tatranského národného parku, ktoré akciu organizujú.
Najviac, až pol tony odpadu, vytiahli dobrovoľníci z potoka Lipničanka v Červenom Kláštore. Išlo najmä o pneumatiky a rôzne plechy. Najmenej smetí, tri kilogramy, vyzbierali dobrovoľníci v ochrannom obvode Podbanské.
Odpadkov je v horách stále veľa
V oravskej časti Tatier skončilo vo vreciach dokopy 33 kilogramov odpadkov, medzi ktorými boli najmä obaly od potravín, plastové a sklenené fľaše. Podobný obsah vriec zväčša evidovali aj ostatné ochranné obvody Štátnych lesov TANAPu. V okolí Štrbského plesa sa objavili napríklad aj zvyšky detského kočiara či hasiaci prístroj.
Zachráňme lesné bohatstvo vyzýva vládu na pomoc pri ochrane lesov, za príklad dáva Česko a Nemecko
Organizátorov akcie milo prekvapil záujem ľudí o túto akciu. „Čo nás najviac mrzí, je fakt, že aj po štyroch desaťročiach je odpadkov nielen v okolí turistických chodníkov a Cesty slobody stále viac než dosť. Rozčarovaní sme boli najmä pri pohľade na obsah vriec, ktoré vyzbierali horolezci v bivakoch a ich okolí. Okrem konzerv, igelitov, fliaš či plastových téglikov a pohárikov našli medzi skalami napríklad aj staré rozpadnuté topánky, plesnivý spacák, batoh a oblečenie, takže z toho je zrejmé, že aj o rok budeme mať určite čo upratovať,“ zhodnotil tohtoročné Čisté hory koordinátor akcie Igor Stavný zo Štátnych lesov TANAPu.
Rekord drží rok 1980
Mrzí ho, že smeti končia napríklad aj v drevených schránkach, ktoré sa nachádzajú na Náučnom chodníku Hrebienok, v ktorých sú umiestnené informačné materiály pre návštevníkov.
„Nepomáha ani piktogram, ktorý jasne vypovedá o tom, že tam smeti nepatria. Hoci schránky pravidelne čistíme, situácia sa vôbec nelepší a stále v nich niečo, čo tam nepatrí, objavíme,“ konštatoval Stavný.
Za štyri desaťročia sa prírodné prostredie Tatranského a Pieninského národného parku podarilo odbremeniť od približne 64 ton odpadu. Rekordným bol rok 1980, v ktorom účastníci Čistých hôr vyniesli z dolín 7 655 kilogramov odpadkov, pričom až 3 700 kilogramov pochádzalo z okolia Skalnatého plesa.
Doteraz si akciu nenechalo ujsť vyše 46-tisíc dobrovoľníkov, v posledných rokoch ide spravidla najmä o školy, ale výnimkou nie sú ani firmy, ktoré v Tatrách organizujú pre svojich zamestnancov napríklad teambuildingy.