Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR predložilo vláde SR „Správu o lesnom hospodárstve v Slovenskej republike za rok 2023“. Dokument, vypracovaný na základe právnych predpisov týkajúcich sa podpory pôdohospodárstva a európskych fondov, poskytuje aktuálny prehľad o stave lesov a ich obhospodarovaní k 31. decembru 2023. Správa, pripravená v súlade s paneurópskymi kritériami trvalo udržateľného obhospodarovania lesov FOREST EUROPE, slúži ako informatívny nástroj pre odbornú a laickú verejnosť.
Lesnícka politika
„Obsah správy korešponduje s významnými medzinárodnými materiálmi, ako sú Globálne hodnotenie lesných zdrojov 2025 a Správa o stave európskych lesov 2025,“ uvádza sa v dokumente.
Ťažba dreva v Malej Fatre ohrozuje kriticky ohrozeného hlucháňa. Ochranári varujú pred ekologickými dôsledkami aj sankciami pre Slovensko
Materiál analyzuje lesné hospodárstvo z pohľadu sociálnych, environmentálnych a ekonomických aspektov. Zameriava sa na efektívnosť podpôr a dotácií v sektore a poskytuje politikom podklady pre smerovanie lesníckej politiky v SR. Správa bola prijatá bez pripomienok Hospodárskou a sociálnou radou SR a po schválení vládou bude postúpená do výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
Zásoby dreva
Ako sa v rozsiahlom materiáli uvádza, zásoby dreva na lesných pozemkoch Slovenska dosiahli v roku 2023 objem 487,1 mil. m3, pričom objem dreva od roku 2020 kulminuje okolo 485 mil. m3. Zásoba ihličnatého dreva klesla na 192 mil. m3, zatiaľ čo zásoba listnatého dreva sa zvýšila na 295,1 mil. m3. Výrazným problémom je pokračujúci pokles zásoby ihličnatého dreva.
Klimatická zmena čoraz viac ovplyvňuje lesy, Slovensko s ďalšími krajinami podpísalo Bonnské rozhodnutie o vzniku centra FoRISK Facility
Pomer zásob ihličnatého a listnatého dreva predstavuje 39,4 % ku 60,6 %. Najväčšia zásoba dreva bola v roku 2023 v Banskobystrickom samosprávnom kraji (115,6 mil. m3). Lesy v Slovenskej republike sú dlhodobo vystavené pôsobeniu škodlivých činiteľov, ako je podkôrny a drevokazný hmyz, ktoré v roku 2023 poškodili ihličnaté lesy v objeme 2,41 mil. m3.
Ochrana lesov
„Včasné a dôsledné spracovanie stromov poškodených škodlivými činiteľmi, ich vyvezenie a použitie autorizovaných pesticídov sú hlavnými opatreniami na ochranu lesa,“ uvádza sa v materiály.
Lykožrút devastuje smrekové porasty na Čiernom Váhu, lesníci vinia ochranárov
Dominantnou výzvou pre lesné hospodárstvo je významný pokles domáceho spracovania dreva, ktorý sa v roku 2023 znížil o 21 %. Toto zníženie sa prejavilo v zhoršení ekonomických parametrov odvetví spracovania dreva, s poklesom výnosov o 15,2 % a hospodárskeho výsledku pred zdanením o 81,2 % na 48 mil. €. Environmentálne vhodné formy hospodárenia, ako je prírode blízke hospodárenie, vyžadujú adaptáciu technických postupov a investície do infraštruktúry lesných ciest.
„Na zabránenie rozpadu lesov a udržanie ich schopnosti poskytovať ekosystémové služby sú potrebné vhodné adaptačné opatrenia,“ upozornil materiál.