Tretí marcový deň si pripomíname Svetový deň divej prírody. Na svojej internetovej stránke o tom informovala Štátna ochrana prírody (ŠOP).
Posolstvom tohto svetového dňa je zvyšovanie povedomia o voľne žijúcich živočíchoch a voľne rastúcich rastlinách, ich prínose, ochrane a potrebe boja proti nelegálnemu obchodovaniu s nimi. To priamo ohrozuje ich prežitie, zachovanie rovnováhy a rozmanitosti druhov v prírode.
Spoločnostiam zarábajú miliardy
Svetový deň divej prírody bol vyhlásený Valným zhromaždením Organizácie spojených národov (OSN) 20. decembra 2013. Na tretí marcový deň bol stanovený vďaka Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín známeho pod skratkou CITES. Ten bol podpísaný 3. marca 1973 vo Washingtone.
Dohovor rozdeľuje rastliny a živočíchy do troch kategórií podľa stupňa ich ochrany. V najprísnejšej A kategórii sú zapísané aj druhy žijúce na Slovensku, napríklad medveď hnedý, vlk dravý, rys ostrovid, sokol sťahovaný, sokol rároh, orol kráľovský, orol skalný či jastrab veľký. Slovensko sa k dohovoru pripojilo 28. mája 1992.
Čo ničí slovenské lesy? Najviac vietor, škodcovia a znečistený vzduch
Podľa informačného portálu Ministerstva životného prostredia SR sa objem medzinárodného obchodu s voľne žijúcimi živočíchmi a rastlinami odhaduje na niekoľko miliárd eur ročne a zahŕňa stovky miliónov exemplárov živočíchov a rastlín.
Predmetom takéhoto obchodu sú nielen živočíchy a rastliny, ale aj produkty z nich, vrátane potravinových výrobkov, koženého tovaru, poľovníckych trofejí, dreva či liekov.
Zachovanie života na Zemi
„Keď ľudské činnosti ohrozujú státisíce druhov, je ohrozená celá biosféra. Čelíme obrovskej výzve žiť v harmónii s prírodou, aby sme mohli napĺňať naše vlastné potreby bez obmedzenia mnohých životných foriem, s ktorými zdieľame túto planétu na mori, na zemi a vo vzduchu,“ povedala pri príležitosti Svetového dňa voľnej prírody Ivonne Higuero, generálna tajomníčka Dohovoru CITES.
Kalamita zmenila Slovenský raj, lesníci namiesto smrekov vysadia buky a javory
Tohtoročnou témou Svetového dňa divej prírody je „Zachovajme všetok život na Zemi“. Téma poukazuje na všetky druhy voľne žijúcich živočíchov a rastliny ako na kľúčové súčasti svetovej biodiverzity a je úzko spojená s Agendou 2030 pre udržateľný rozvoj OSN.
Týka sa najmä záväzkov v oblasti zmierňovania chudoby, zabezpečenia trvalo udržateľného využívania zdrojov a ochrany života na pevnine aj pod vodou s cieľom zastaviť stratu biodiverzity.
Tatranskí lesníci rátajú škody po silnom vetre, poškodil a vyvrátil tisíce stromov
Pri príležitosti Svetového dňa divej prírody sa vo svete organizujú rôzne akcie zamerané na oblasť environmentálneho vzdelávania a výchovy. Výnimkou nebudú ani slovenské národné parky a chránené krajinné oblasti, ktorých pracovníci plánujú počas marca navštíviť vybrané základné školy.
Pre žiakov si pripravili rôzne prezentácie a prednášky na tému ochrany prírody a zachovávania rozmanitosti rastlinných a živočíšnych druhov v prírode.