Štátny podnik Lesy SR podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) prideľoval poľovné revíry pochybne. Liberáli z tohto dôvodu plánujú podať podnet na Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ). Podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Ďuriš Nicholsonová v piatok vymenovala viaceré poľovné revíry, ktoré sa mali prenajímať nevýhodne pre štát. Ide podľa nej o poľovné revíry Višničky, Remata, Remata I, Háje, Štiavničky a Vyšehradné. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV), do ktorého pôsobnosti Lesy SR patria, zareagovalo, že do procesu prenajímania poľovných revírov nevstupuje a ani nezastupuje žiadnych vlastníkov. O tom, kto bude poľovný revír užívať, rozhodujú vlastníci pozemkov v poľovnom revíre.
„Vzhľadom k tomu, že z uvedeného konania vyplýva podozrenie z netransparentného, zákon obchádzajúceho a nehospodárneho nakladania s majetkom štátu, obraciam sa s podnetom na Najvyšší kontrolný úrad SR ako štátny orgán disponujúci kompetenciami tieto podozrenia preveriť a vyvodiť patričné dôsledky, napríklad, aj právne,“ povedala Ďuriš Nicholsonová. Vzhľadom na spôsobené škody sú podľa nej pripravení aj na ďalšie právne kroky po obdržaní správy NKÚ o vykonaní kontroly.
NKÚ sa podľa poslankyne pri nedávnej kontrole podniku Lesy SR nesústredil na poľovné revíry. „Evidentne ide o organizovanú záležitosť, kde veľká väčšina poľovných revírov končí v rukách dopredu určenej skupiny za veľmi zvláštnych okolností a štátu na tom vzniká obrovská škoda,“ uviedla Ďuriš Nicholsonová.
Tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová poznamenala, že takéto praktiky v poľovných revíroch sa mali skončiť v roku 2009 výberovými konaniami. Rovnaký scenár však podľa nej pokračuje ďalej. „Smer a Slovenská národná strana vymysleli totiž takú legislatívu a také pravidlá, aby sa povinnosti našich ľudí nedotkli a výberové konania na prenájom štátnych poľovných revírov sa dali naďalej obchádzať,“ upozornila Halgašová. Za desať rokov sa podľa nej uskutočnili ďalšie netransparentné prenájmy revírov a pokračujú aj za súčasnej vlády.
O tom, kto bude poľovný revír užívať, podľa agrorezortu rozhodujú vlastníci pozemkov v poľovnom revíre. Rozhodnutia prijíma zhromaždenie vlastníkov a rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou počítanou z celkovej výmery poľovného revíru. „Čo sa týka legislatívy, model prenajímania poľovných revírov výhradne za najvyššiu cenu sa v minulosti neosvedčil. Pretože najvyššia cena neznamená následne adekvátnu starostlivosť o dané územie (premnoženie zveri, škody zverou…). Práve preto aj Koncepcia rozvoja poľovníctva schválená vládou v roku 2017 navrhuje vytvoriť širšiu škálu kritérií a nie len najvyššiu cenu,“ uviedlo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Predstaviteľky SaS si podľa agrorezortu vôbec nepreštudovali návrh nového zákona o poľovníctve, ktorý v stredu schválila vláda. „Nový zákon o poľovníctve totiž sprehľadňuje a zjednoznačňuje práve systém prideľovania revírov. Mrzí nás, že pani poslankyňa a jej tímlíderka znova bez naštudovania legislatívy zavádzajú verejnosť, pričom už v minulosti zverejnili viacero dezinformácií, týkajúcich sa tejto tematiky,“ dodalo ministerstvo.