Vláda schválila návrh novely zákona o verejných vodovodoch a verejných kanalizáciách, o regulácii v sieťových odvetviach vzťahujúceho sa k vode a zákona o priestupkoch, ktorou sa zavedie predkupné právo štátu na vodovody a kanalizácie.
Zavedením zákonného predkupného práva štátu sa má ochrániť verejný záujem v zmysle zákona a zabezpečiť dlhodobú stabilitu a kvalitu vodárenských služieb na Slovensku. Štátne predkupné právo tak má umožniť, aby verejný záujem mal prednosť pred obchodnými záujmami samotných právnických osôb, ktoré sú vlastníkmi verejného vodovodu alebo verejnej kanalizácie.
Dôvody predloženia návrhu zákona
Podľa predkladateľa novely Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR sa v návrhu zákona spresňujú niektoré ustanovenia na základe kontroly vykonanej Najvyšším kontrolným úradom (NKÚ) SR v auguste 2024. Ako MŽP SR uviedlo, cieľom návrhu zákona je úprava a doplnenie niektorých ustanovení a povinností, ktoré vyplynuli z požiadaviek správy o výsledku kontroly NKÚ s odporúčaním na legislatívne úpravy zákona.
Taraba uvítal schválenie flexibilného využitia eurofondov na obnovu po prírodných katastrofách
Ďalším dôvodom predloženia návrhu zákona envirorezortom bolo zabezpečiť, aby vodárenské spoločnosti, ktorých akcionármi sú obce a mestá, využívali finančné prostriedky získané z regulovaných činností len na činnosti súvisiace s výrobou, distribúciou, prevádzkou, údržbou a obnovou verejných vodovodov a verejných kanalizácií. Je to podľa MŽP SR dôležité predovšetkým z toho dôvodu, že tieto spoločnosti spravujú strategický majetok, ktorý má kľúčový význam pre zabezpečenie základných potrieb obyvateľstva.
Financovanie vodárenských spoločností
MŽP SR dodalo, že financovanie vodárenských spoločností je takmer výlučne závislé od poplatkov za regulované činnosti, ktoré platia občania. Podľa ministerstva by získané peňažné prostriedky mali byť preto striktne využívané na zabezpečenie kvalitnej a spoľahlivej dodávky vody a odvádzania odpadových vôd.
Taraba obvinil bývalých ministrov z nedokončených kanalizácií, žaloba od Európskej komisie je odrazom ich nekompetentnosti
Vo vzťahu k obnove vodárenskej infraštruktúry, na ktorej NKÚ SR identifikoval niekoľkomiliardový dlh, sa vymedzuje využitie účelovej finančnej rezervy, a to výlučne na obnovu tejto infraštruktúry. Envirorezort doplnil, že k predmetnému účelu sa v návrhu zákona súčasne presne definujú pojmy „obnova“, „oprava“ a „údržba“.